Artykuł sponsorowany Montaż pokrycia dachowego krok po kroku

Montaż pokrycia dachowego krok po kroku

O tym, czy dach będzie szczelny, decyduje poprawność jego montażu. Błędy dekarskie prowadzić mogą nie tylko do przeciekania wody i niewłaściwej izolacji cieplnej, ale do uszkodzenia samego dachu – na przykład zerwania dachówek przy silnym wietrze. Układaniem pokrycia zająć powinien się doświadczony dekarz, ale my także powinniśmy wiedzieć, jak ten proces przebiega.

Montaż tradycyjnej dachówki

Najczęściej wybieranym pokryciem dachowym jest dachówka ceramiczna lub dachówka cementowa. Cechuje się ona dużą trwałością, wytrzymałością oraz odpornością na wodę. Cechują się jednak dużą wagą, zatem musimy pamiętać, aby więźba dachowa miała odpowiednio solidną konstrukcję.

Każde pokrycie dachowe musi być montowane w określony sposób i dachówka nie jest tu wyjątkiem. Gwarancją poprawnego położenia dachu będzie zatrudnienie doświadczonej firmy zajmującej się usługami dekarskimi. Zemba Dach zajmuje się pokryciami zarówno dachów płaskich, jak i dachów spadzistych, jednorodzinnych i hal przemysłowych.

Pierwszym krokiem w układaniu dachówki jest przybicie drewnianych łat do kontrłat i pokrycie ich folią dachową. Na nich będą umieszczane dachówki. Łatę okapową warto zamienić na deskę – szersza powierzchnia zapewni dachówkom lepszą ochronę przed gromadzącym się na krawędzi dachu śniegiem. Rozpoczynając od okapu, dachówki układa się poziomymi rzędami i przytwierdza za pomocą gwoździ lub spinek burzowych. Pamiętać należy też o umieszczeniu w wyznaczonych miejscach dachówek przelotowych, przez które poprowadzone zostaną antena, rura wentylacyjna lub wsporniki pod ławę kominiarską. Kąt nachylenia połaci dachu, przy jakiej możliwe jest ułożenie dachówki wynosi od 22 do 60 stopni.

Montaż blachodachówki

To rozwiązanie lżejsze niż tradycyjna dachówka, dzięki czemu jest często stosowane podczas remontu dachów starych budynków, których więźba dachowa nie jest odpowiednia pod dachówkę.

Blachodachówka układana jest na ruszcie zbudowanym z kontrłat i łat nośnych. Mocować należy ją od okapu do kalenicy przy użyciu wkrętów samonawierających do przytwierdzenia. Umieszczane są one w dole przetłoczenia, po około sześć sztuk na jednym metrze kwadratowym. Wzdłuż okapu i kalenicy muszą znaleźć się w każdym zagłębieniu fali.

Montaż gontów bitumicznych

Układanie gontu bitumicznego przebiega szybko i znajduje zastosowanie również na dachach o skomplikowanej konstrukcji. To pokrycie dachowe wymaga jednak układania na równej powierzchni, zatem połać dachowa musi zostać pokryta deskami lub obita płytami OSB. Gonty sklejają się ze sobą pod wpływem promieni słonecznych, jednak w trudnych miejscach powinny być podklejone.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas