Materiał Partnera Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym zapewnia ochłodzone, osuszone i przefiltrowane powietrze, które gwarantuje lepsze samopoczucie mieszkańców i zwiększa komfort życia. Szczególnie dobrze sprawdza się podczas upalnych dni. Zobacz, jaki rodzaj systemu klimatyzacyjnego najlepiej wybrać do domu i poznaj zalety tego rozwiązania. Sprawdź, na czym polega montaż klimatyzacji.

Jaki klimatyzator sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Na rynku istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów, różniących się miejscem montażu oraz sposobem działania. W domu jednorodzinnym doskonałym rozwiązaniem będzie wybór klimatyzatora dwuczęściowego typu split. W tym rozwiązaniu jednostka chłodząca montowana jest na zewnątrz budynku, co gwarantuje wydajność, energooszczędność oraz cichą pracę, a co za tym idzie komfort użytkowania.

Jednostka wewnętrzna tego typu klimatyzatora ma formę estetycznego klimatyzatora ściennego, wyposażonego w specjalne filtry. Za ich pomocą klimatyzator eliminuje z powietrza kurz, bakterie, grzyby oraz inne alergeny.

W przypadku dużych domów dobrym rozwiązaniem jest także klimatyzacja kanałowa. System ten pozwala na dostarczanie powietrza z jednostki centralnej do kilku pomieszczeń jednocześnie. Jest to niezwykle estetyczne rozwiązanie, ponieważ klimatyzator umieszczany jest w przestrzeni między stropem a sufitem podwieszanym, co czyni go niewidocznym dla użytkownika. 

Gdzie zamontować klimatyzację w domu?

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu należy przemyśleć odpowiednie miejsce na montaż klimatyzatora. System powinien równomiernie ochładzać powietrze w całym pomieszczeniu, a nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na osoby, które przebywające we wnętrzu, ze względu na dbałość o zdrowie mieszkańców.

Jeśli zdecydujesz się na montaż klimatyzacji typu Split, jednostkę wewnętrzną klimatyzatora najlepiej umieścić na ścianie pod sufitem, ponieważ jest to miejsce, w którym dochodzi do najintensywniejszych procesów mieszania się powietrza o zróżnicowanej temperaturze. Klimatyzator naścienny montujemy natomiast tak, by zostawić około 15 cm wolnej przestrzeni po obu jego bokach i około 20 cm od sufitu. Firmy zajmujące się sprzedażą i montażem klimatyzacji, takie jak MS Profil oferują także montaż urządzeń przypodłogowych - niezastąpionych w małych pomieszczeniach, z uwagi na wydmuch powietrza do góry. Klimatyzatory przypodłogowe to urządzenia pozwalające na uniknięcie nadmuchu powietrza na użytkowników, jednak wymagają znalezienia miejsca, które nie będzie zastawione meblami np. pod oknem.

Innym typem często wybieranych systemów klimatyzacyjnych są urządzenia typu kasetonowego. Znajdują zastosowanie w wysokich pomieszczeniach z zabudową sufitu powieszanego. Łatwo rozprowadzają powietrze po całym pomieszczeniu z uwagi na centralną lokalizację i nie maja wpływu na estetykę pomieszczenia.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Nie bez znaczenia jest także miejsce montażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Zazwyczaj robi się na tarasach lub balkonach, ponieważ montaż i przeprowadzanie prac konserwacyjnych w takich miejscach jest ułatwiony. Czasem montuje się je także bezpośrednio na ścianie budynku.

Jednostki zewnętrzne klimatyzacji w domu jednorodzinnym można również montować na dachu budynku, jednak w przypadku płaskich dachów istnieje ryzyko zalegania śniegu na urządzeniu zimą.

Usuwanie wilgoci z domu

Do mniej znanych zalet klimatyzacji domowej należy usuwanie nadmiaru wilgoci z budynku. Specjalistyczna instalacja do odprowadzania skroplin prowadzi od jednostki wewnętrznej do kanalizacji lub innego miejsca, gdzie można je usunąć.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym umożliwia komfortowe przebywania w pomieszczeniu nawet w czasie największych upałów. Decydując się na zamontowanie klimatyzacji domowej, warto zwrócić się o pomoc do fachowców, by dokonać optymalnego wyboru klimatyzatora oraz uniknąć niepotrzebnych i kosztownych błędów. 

Opracowanie:

MS Profil

Będzin , Sączewskiego 21 lok. 7

Podziel się