Materiał Partnera Monitoring CCTV w technologii IP

Monitoring CCTV w technologii IP

 

Duże zainteresowanie monitoringiem CCTV wśród firm, instytucji publicznych, a także osób prywatnych przełożyło się na gwałtowny rozwój technologii systemów dozoru. CCTV analogowa oraz z cyfrowym zapisem HDD przestała spełniać wysokie oczekiwania inwestorów. Nastał czas monitoringu opartego o sieć IP. Gwarantuje ona szybki transfer obrazu, jego wysoką jakość i możliwość zarządzania z każdego zakątku świata. 

Gdzie stosowana jest telewizja CCTV IP?

Monitoring CCTV w technologii IP przede wszystkim jest wdrażany dla nowo budowanych instalacji, które tworzone są w standardzie KNX. Stanowi on klasę instalacji elektrycznych, które pozwalają na zintegrowaną komunikację między wszystkimi podpiętymi pod nie urządzeniami. CCTV IP to zatem rozwiązanie dla obiektów, które są również wyposażone w  BMS lub Smartdom, czyli w systemy automatyki budynkowej.

Obecnie monitoring CCTV IP wdraża się zatem w apartamentowcach, szkołach, szpitalach, biurowcach, a także w zakładach przemysłowych. Technologia ta daje ogromne możliwości tworzenia rozległych instalacji. Przykładem są np. sieci monitoringu CISCO, które pozwalają połączyć ze sobą kamery z dziesiątek obiektów. Zbiorczy monitoring wykorzystywany jest m.in. przez stacje benzynowe.

Nie oznacza to jednak tego, że sieć IP nie może ograniczać się do jednego budynku, również tego jednorodzinnego. Ułatwieniem wdrażania tej technologii CCTV jest to, że jej tworzenie wymaga posiadania w budynku sieci teletechnicznej – internetowej. Ją mają obecnie niemalże wszystkie obiekty. Za kilka lat CCTV IP wyprze całkowicie rozwiązania analogowe oraz cyfrowe HDD.

Elementy monitoringu CCTV IP

Monitoring CCTV IP składa się z wielu różnych elementów, które dobierane są przede wszystkim ze względu na rozległość instalacji, a także jej funkcje. Sprzętami wizyjnym są przy takim rozwiązaniu kamery analogowe, zespoły kamer analogowych lub kamery IP. Ważne są też webserwery jednokanałowe, webserwery kilkukanałowe, dekodery cyfrowe – również wielokanałowe – monitory cyfrowe oraz sieciowe rejestratory. Zapomnieć nie można też o specjalnym oprogramowaniu, które pozwoli na podgląd obrazu na laptopie czy smartfonie z drugiego krańca świata.

Ciekawe są również monitoringi podpięte dodatkowo pod różnego rodzaju czujniki, a także videodomofony.

Kilka słów o kamerach IP

Jednym z najważniejszych urządzeń monitoringu IP jest kamera IP. Może ona być szybkoobrotowa, tubowa, kopułkowa czy PTZ (z funkcją obrotu w płaszczyźnie poziomej i pionowej oraz zoom). Niezależenie od systemu pracy, wielkości oraz funkcji, należy wybierać bezprzewodowe kamery IP z funkcją Wi-Fi. Ich montażem może zająć się pracownia elektroinstalatorstwa EL-MONT. Takie firmy przed wdrożeniem CCTV IP w budynku zawsze przeprowadzają złożoną wizję lokalną. Jest ona podstawą tworzenia projektu wdrożeniowego – technicznego i rysunkowego.

Jakie kamery IP polecają ich montażyści? Warto wybierać urządzenia z innowacyjnymi funkcjami. Zaliczyć do nich można:

  • funkcję szerokiego zakresu dynamiki oświetlenia (D-WDR),
  • funkcję cyfrowej redukcji szumu w obrazie (3D-DNR),
  • funkcję kompensacji światła tła oraz silnego światła,
  • funkcję zoom,
  • funkcję odbicia lustrzanego obrazu,
  • funkcję analizy przekroczenia linii i funkcję wtargnięcia,
  • funkcję konfigurowania strefy prywatności,
  • funkcję regulacji rozdzielczości, jakości i przepustowości,
  • funkcję detekcji ruchu.

Dobra kamera powinna obsługiwać niemalże wszystkie dostępne protokoły sieciowe, gwarantując dostęp na urządzeniach mobilnych z systemami Android i IOS. Przed zakupem należy także określać parametry fizyczne oraz sposób zasilania wraz z zakresem poboru mocy. 

Opracowanie:

El-Mont. Bałuch L.

Środa Wielkopolska , Strzelecka 30A

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas