Artykuł sponsorowany Mikrotuneling jako metoda budowy tuneli

Mikrotuneling jako metoda budowy tuneli

Mikrotuneling jest jedną z nowocześniejszych, bezwykopowych metod budowy różnego rodzaju tuneli. Jest ona szczególnie polecana podczas wykonywania rurociągów i montażu osłonowych. Są to instalacje, które w każdym przypadku muszą spełniać wyśrubowane wymogi co do przebiegu i kąta nachylenia. Dowiedz się, czym jest ta technika i w jaki sposób buduje się nią tunele!

Czym jest mikrotuneling?

Mikrotuneling to drążenie poziomych tuneli, o z góry ustalonym spadku. Otwór wykonywany jest pomiędzy wykonaną wcześniej komorą nadawczą i komorą odbiorczą. Powstają one na ogół z zastosowaniem technologii ścianek z grodzic stalowych, ścian szczelinowych bądź palisad wierconych. Wymiar takiej komory zależy od średnicy zaplanowanego tunelu i stosowanej tarczy wiertniczej.

W technologii tej wykorzystuje się specjalne maszyny mikrotunelowe. Składają się one z wielu elementów, wśród których wymienić można przede wszystkim:

  • stację siłowników,

  • system sterujący,

  • głowicę wiertniczą,

  • system smarowania,

  • system odpiaszczania

  • system usuwania urobku.

Ta nowoczesna technologia jest wykorzystywana głównie podczas budowy tuneli, rurociągów przesyłowych, przewodów kanalizacyjnych i wodociągowych, rur osłonowych dla innych przewodów.

Jak przebiega proces mikrotunelingu?

Jak wskazują specjaliści firmy NODIGMARKET24, pierwszym etapem wykonania tunelu taką metodą jest przygotowanie komór. Wiercenie następuje po umieszczeniu i ustabilizowaniu maszyny w szybie. Specjalna głowica wiertnicza, napędzana silnikiem hydraulicznym, wstępnie rozdrabniania grunt. Ten trafia do komory, w której jest rozdrabniany na drobniejsze fragmenty. Dzięki temu system płuczkowy może go usunąć na zewnątrz.

Wraz z drążeniem tunelu dochodzi do przeciśnięcia rur przewodowych. Odbywa się to automatycznie. Sterowanie przeciskiem jest możliwe dzięki specjalnej głowicy przegubowej. Jej położenie zmienia się przy pomocy hydraulicznych siłowników sterujących. Ważnym elementem tej metody jest laser, który precyzyjnie mierzy proces przeciskania rur. W efekcie nie dochodzi do zniszczenia powierzchni terenu pod nowo powstałym tunelem. Prace można wykonywać niemal w każdych warunkach gruntowych, są one wyjątkowo bezpieczne. Przebiegają w sprawny sposób, w znacznie krótszym czasie niż wykopy wykonywane tradycyjnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas