Artykuł sponsorowany Miejskie ogrody – projektowanie zieleni w przestrzeni publicznej

Miejskie ogrody – projektowanie zieleni w przestrzeni publicznej

W ciągu kilku ostatnich lat z pewnością dało się zauważyć, że włodarze miast coraz więcej uwagi poświęcają sprawom pośrednio i bezpośrednio związanym z wprowadzaniem naturalnej zieleni do przestrzeni miejskiej. Warto tutaj podkreślić, że działania takie mają na celu nie tylko podniesienie estetyki, ale także wyraźne zwiększenie komfortu mieszkańców, ponieważ to właśnie w cieniu drzew, szuka się schronienia przed letnimi upałami. Realizacją tego celu zajmują się doświadczeni projektanci. Na jakie wsparcie można liczyć z ich strony?

Ogrody w miastach – czy tylko parki?

Oczywiście pierwszym skojarzeniem, które  przychodzi do głowy wtedy, gdy myśli się o zieleni miejskiej, są parki przeznaczone do wypoczynku rekreacyjnego. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z tego, że mówimy tutaj o najbardziej spektakularnej i w zasadzie największej formie wprowadzenia roślinności do miasta. Skala całego przedsięwzięcia powoduje, że trzeba wykazać się troską o najmniejszy nawet detal. Pod uwagę bierze się konieczność zasadzenia roślinności nowej i skuteczne wykorzystanie już istniejącej.

Jako że mamy do czynienia z przestrzenią publiczną, niezwykle istotną funkcję będą odgrywały ciągi komunikacyjne, które w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z kostki brukowej. Niestety stosunkowo rzadko można spotkać się z sytuacją, w której miasto dysponuje odpowiednią ilością wolnych gruntów na zrealizowanie tak ambitnego celu. Nie stanowi to jednak większego wyzwania dla najbardziej doświadczonych projektantów. W takiej sytuacji skupić trzeba się na dostępnej przestrzeni i zaaranżować ją tak, aby funkcjonowała jak najwydajniej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ważna kwestia małej architektury

Parki i ogrody zlokalizowane w miastach to przede wszystkim miejsca, do których w celu wypoczynku udają się cale rodziny. O tym, czy dane miejsce można uznać za atrakcyjne, decyduje wiele czynników, choć jednym z najważniejszych jest konieczność zorganizowania tzw. małej architektury użytkowej. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju ławkach, na których można spocząć po forsownym marszu oraz o wiatach i zadaszeniach, pod którymi schronić można się podczas niespodziewanych opadów. Zieleń miejska uwzględniać musi także potrzeby mieszkańców. Nierzadko spotkać można się z placem zabaw lub miejscem specjalnie przygotowanym pod rozpalenie grilla i zjedzenie posiłki na świeżym powietrzu.

Zaprojektowania tak ważnej i jednocześnie skomplikowanej przestrzeni podjąć mogą się jedynie najbardziej renomowani specjaliści, do których zdecydowanie zalicza się firma Karol Skopiński Design. Potrzeby związane z obecnością zieleni w miastach stale rosną. Parki oraz ogrody postrzegane są również w kategoriach „płuc” miasta i odpowiadają za jakość powietrza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas