Artykuł sponsorowany Marmur jak nowy – postaw na jego krystalizację!

Marmur jak nowy – postaw na jego krystalizację!

Marmur to kamień naturalny zaliczany do materiałów ekskluzywnych. Spotkać go można we wnętrzach. Wykłada się nim podłogi, ściany, kominki, schody, a także tworzy się z jego blaty kuchenne. Niekiedy marmur wykorzystywany jest także przy wykańczaniu tarasów i dziedzińców biurowców czy też stosuje się go do tworzenia nagrobków. Mimo swoich unikalnych parametrów technicznych z biegiem lat traci on swój początkowy blask. Jak go odzyskać? Wystarczy skorzystać z usługi krystalizacji marmuru.

Czym jest krystalizacja marmuru?

Krystalizacja marmuru to złożony proces renowacji m.in. posadzek marmurowych. Zespół specjalistów określa stan techniczny kamienia, a następnie przechodzi do dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia całej powierzchni. Dopiero wtedy eksperci mogą przejść do tzw. krystalizacji marmuru. Na czym ona polega?

Krystalizacja to proces zeszklenia struktury wierzchniej marmuru poprzez zastosowanie krystalizatora. Jest nim kwaśny środek chemiczny w postaci proszkowej lub płynnej, który absorbowany jest przez marmur. Kamień wpija kwas, który reaguje z węglanem wapnia, będącym składnikiem materiału marmurowego. Wynikiem tego jest znaczne utwardzenie marmuru, a także nadanie mu lustrzanego połysku. Kiedy zaś warto przeprowadzić proces krystalizacji? Jest on polecany przy każdej powierzchni z marmuru – od schodów i posadzek, po płyty ścienne i nagrobki – wtedy, kiedy procesy szlifowania i polerowania są niewskazane.

Krystalizacja uważana jest za bezinwazyjną metodę renowacji marmuru. Często jest też wykonywana jako ostatni etap po wspomnianym polerowaniu i szlifowaniu.


Jakie efekty uzyskać można dzięki krystalizacji marmuru?

Krystalizacja marmuru przede wszystkim nadaje powierzchni kamienia niebywale połyskliwy wygląd. W przypadku posadzek liczyć można na lustrzany efekt lub też tzw. efekt mokrego podłoża. Marmur staje się również twardszy, bardziej odporny na ścieranie oraz podwyższone stają się jego własności wytrzymałościowe na wahania temperatury, wodę, wilgoć, obciążenia statyczne i dynamiczne czy też na działanie środków chemicznych. Zwiększone stają się też parametry antypoślizgowości. Sam proces krystalizacji jest znacznie szybszy od polerowania i szlifowania, a także nie jest przesadnie drogi.

Warto też podkreślić to, że ta metoda renowacji daje długotrwały efekt. Jest to wynik wspomnianego łączenia się węglanu wapnia z krystalizatorem. W połączeniu z impregnacją posadzka, płyty ścienne, schody marmurowe czy też blat kuchenny mogą zagwarantować piękny wygląd i funkcjonalność na długie lata. Proces krystalizacji należy jednak okresowo powtarzać.

Na czym polega krystalizacja?

Krystalizacja – tak jak już wspomniano – opiera się o dobór specjalnego kwasu. Krystalizator ten jest rozprowadzony i absorbowany przez kamień dzięki działaniu szorowarki obrotowej. Proces ten jest zatem szybki i można go z powodzeniem stosować w obiektach wielkopowierzchniowych: teatrach, operach, bibliotekach, urzędach, bankach itp. Warto jednak wiedzieć, że odpowiedni pad szarowarki oraz dobór krystalizatora zależy od stanu technicznego marmuru i jego klasy. Pierwszy etap prac to zatem analiza. Ją zawsze wykonuje firma LIMAR, która przyjmuje zlecenia w Białymstoku i okolicach. Kiedy jeszcze takie pracownie mogą zastosować krystalizację?

Metoda ta jest również skuteczna przy lastryko, granicie i konglomeracie, a także przy innych kamieniach, które posiadają w swoim składzie węglan wapniowy.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas