Materiał Partnera Malowanie dachu. Jak zrobić to samodzielnie i dobrze?

Malowanie dachu. Jak zrobić to samodzielnie i dobrze?

Wraz z upływem lat materiały, z których wykonane są pokrycia dachowe czy elewacje niszczeją. Jest to skutkiem działania czynników takich jak opady atmosferyczne, promieniowanie UV, ale też niewłaściwa konserwacja z naszej strony. W pewnym momencie konieczne jest przeprowadzenie renowacji. Pokrycia dachowe z blachy skutecznie odnowimy poprzez malowanie.

Malowanie krok po kroku

Malowanie dachu to praca, którą najlepiej zlecić odpowiedniej firmie, takiej jak Renowator Klimek-Dach. Wynajęta ekipa wykona zadanie przy pomocy specjalistycznego sprzętu, co daje gwarancję poprawnie i sprawnie wykonanej usługi oraz bezpieczeństwa – pracowników oraz otoczenia. Skorzystanie z pomocy rzetelnych fachowców to także oszczędność pracy i czasu dla nas. Warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Samodzielne malowanie dachu pozwala na oszczędności w zakresie kosztów renowacji. Pamiętać jednak należy o większym stopniu trudności niż w przypadku zwykłych pac remontowych w domu. Musimy zastanowić się, czy cięcie kosztów jest warte ryzykowania naszym zdrowiem lub życiem. Niezależnie jednak od naszej decyzji warto wiedzieć, jak powinno wyglądać poprawne odnowienie pokryć dachowych z blachy.

Pierwszym krokiem jest usunięcie starej farby i oczyszczenie dachu z rdzy za pomocą drucianej szczotki. Jeśli to nie wystarczy, szlifujemy oraz sięgamy po papier ścierny – czyścimy, aż uzyskamy jak najbardziej gładką powierzchnię. Kolejny krok obejmuje odpylenie, odtłuszczenie i mycie dachu. Dobrze sprawdzi się tu myjka ciśnieniowa lub jakikolwiek inny sposób, który pozwoli wytworzyć strumień wody pod wysokim ciśnieniem. W sklepach dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia dachów.

Na oczyszczoną powierzchnię dachu nakładamy kilka warstw antykorozyjnego podkładu pod farbę. Musimy pamiętać o dopasowaniu jego rodzaju do rodzaju pokrycia dachowego. Ten etap prac należy przeprowadzić, gdy dach nie jest nagrzany.

Z podkładem antykorozyjnym musi współgrać farba do pokrycia dachu. Zazwyczaj też należy położyć co najmniej jej dwie warstwy. Nanosimy farbę za pomocą pędzla malarskiego lub wałka w odpowiednich odstępach czasowych – tak, by nie uszkodzić poprzednich warstw. Przed zakupem farby zwróćmy też uwagę na jej właściwości w zakresie odporności na czynniki atmosferyczne.Inne sposoby konserwacji

Pokrycia dachowe wykonane z blachy ocynkowanej wymagają regularnej konserwacji. Renowacja dachu obejmująca malowanie wykonywana jest na pokryciach zniszczonych i zardzewiałych. Jego funkcjonalność przedłużyć może regularne mycie i oczyszczanie z nalotów oraz mchu. Nie należy też zapominać o konserwacji rynien i szybkim naprawianiu wszelkich uszkodzeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas