Materiał Partnera Lakierowanie drewna - na co zwrócić uwagę?

Lakierowanie drewna - na co zwrócić uwagę?

Drewno jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów stosowanych zarówno wewnątrz , jaki wewnątrz domów czy innych budynków. Takie drewno, by posłużyło nam na długie lata oraz, żeby zachowało swój dobry stan, należy polakierować. Jak się do tego zabrać oraz czym to robić - pędzlem czy wałkiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w naszym artykule, w którym podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy lakierowaniu powierzchni drewnianych.

Wybór preparatu

Lakierowanie powierzchni drewnianej możemy zrobić sami. Przed przystąpieniem do lakierowania drewna, należy oczywiście zakupić lakier do drewna. Wszystko zależy od nas samych, jakiego preparatu i chcemy użyć oraz jaki będzie najbardziej odpowiedni do naszego materiału. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku malowania pędzlem czy wałkiem musimy zadbać o to, żeby były one przeznaczone do malowania wyrobami rozpuszczalnikowymi. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego lakieru do drewna, proponujemy skorzystanie z oferty firmy Tukan. Produkcja emalii i lakierów, która oferuje szeroki zasób lakierów oraz emalii do drewna.

Przygotowanie oraz lakierowanie powierzchni drewnianej

Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być gładkie, suche oraz wolne od zanieczyszczeń. Wszelkie miejsca zatłuszczone lub zażywiczone, należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Elementy, które będą stanowiły całość, na przykład deski elewacyjne  lakierujemy oddzielnie. Polecamy także zeszlifowanie całej powierzchni. Po takim przygotowaniu powierzchni przystępujemy do właściwego lakierowania. Zaczynamy od trudnodostępnych miejsc, a później duże i proste. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekujemy parę godzin do wyschnięcia i malujemy ponownie.

Czym lakierować drewno -  pędzlem czy wałkiem?

Lakierowanie drewna wałkiem sprawdzi się dobrze w przypadku dużych, prostych w kształtkach powierzchni, takich jak podłogi, boazerie, elewacje. Wszystko ze względu na szybkość i dokładność malowania. Decydują się na lakierowanie wałkiem, należy zwrócić uwagę na używany lakier, na przykład Do lakierowania drewna preparatami rozpuszczalnikowymi używamy wałków, które są odporne na rozpuszczalniki, welurowych, o krótkim runie. Innym rozwiązaniem jest wybór pędzla.  Lakierowanie drewna pędzlem będzie wygodniejsze, gdy mamy do czynienia z elementami o skomplikowanych kształtach i niewielkich powierzchniach. Ma to znaczenie w przypadku, w którym zależy nam na dokładności w lakierowaniu skomplikowanych detali oraz powierzchni.

Opracowanie:

Podziel się