Materiał Partnera Jak skutecznie usunąć plamy i zacieki ze ścian oraz sufitu?

Jak skutecznie usunąć plamy i zacieki ze ścian oraz sufitu?

Przebarwienia powstałe na skutek zalania lub plamy wynikające z intensywnej eksploatacji pomieszczenia znacznie pogarszają aspekt wizualny wnętrza. Ich usunięcie nie zawsze jest możliwe w łatwy sposób. Najlepiej w tym celu wykorzystać specjalne farby alkidowe lub akrylowe dedykowane pokryciu tego typu zabrudzeń. Przed przystąpieniem do malowania należy jednak odpowiednio przygotować i zaimpregnować podłoże.

Usuwanie przyczyny i szlifowanie

To podstawowy aspekt, który umożliwi rozpoczęcie prac renowacyjnych. Następnie należy odczekać, aż zalana powierzchnia będzie całkowicie sucha, jeśli plama powstała na skutek działania wody. Może to trwać dłuższy czas, jednak tylko w ten sposób nowa powłoka będzie na trwałe związana z powierzchnią. Na początek za pomocą szpachli trzeba pozbyć się wszystkich luźnych elementów farby oraz tynku. Później papierem ściernym lub szczotką przystępujemy do starcia wierzchniej warstwy miejsca, w którym nastąpił zaciek. W razie pojawienia się pleśni konieczne jest zaaplikowanie środka grzybobójczego przed zabiegiem gruntowania. W przypadku konieczności skucia części tynku wcześniej należy także wyszpachlować te miejsca, wyszlifować po wyschnięciu, a dopiero następnie nałożyć farbę gruntującą. Ewentualnie do usuwania niewielkich zacieków służy również specjalistyczne mydło malarskie.

Zwykła farba nie wystarczy

Do malowania poplamionych fragmentów ścian lub sufitu należy wykorzystać specjalne preparaty. Można je zakupić między innymi w hurtowni i sieci sklepów Sawo-Met, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego. W większości służą właśnie gruntowaniu powierzchni i mają biały kolor. Można jednak nadać im dowolną barwę dzięki pastom koloryzującym bądź pigmentom. Nałożenie zwykłej farby niestety nie wystarczy, ponieważ zabrudzenia mogą zacząć przebijać, natomiast powłoka będzie nieregularna i z czasem ulegnie odspojeniu. Najbezpieczniejsze, a także najlepsze jakościowo rozwiązanie, które zaoszczędzi nasz czas oraz finanse stanowi zakup produktu dedykowanego zaciekom i plamom. Z reguły w tej grupie można znaleźć farby alkidowe, akrylowe lub wodorozcieńczalne. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, które są wyszczególnione na opakowaniu. Można je jednak bez obaw nakładać w formie dwóch warstw, a następnie przemalować dowolną kolorową emulsją. Tego typu preparaty nadają się niemal do każdej powierzchni – od betonu po karton-gips. Najlepiej dobrać farbę, która będzie mieć właściwości ochronne przed wilgocią, a także powstawaniem wykwitów i pleśni.

Podziel się