Materiał Partnera Krótka historia parkieciarstwa

Krótka historia parkieciarstwa

Parkiety pojawiły się w Europie już kilkaset lat temu i do dzisiejszych czasów cieszą się niemałą popularnością. Co prawda z biegiem lat wygląd parkietów ewoluował i zmieniał się sposób ich montażu. Niemniej jednak współczesny parkiet zachował wiele pierwotnych cech znanych z czasów renesansu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej historii parkietu.

Parkiet na przestrzeni lat

Jak wspomniano wcześniej, pierwsze parkiety pojawiły się w Europie już kilkaset lat temu. Podczas gdy w większości domów na parterach wciąż spotkać można było tak zwane klepisko, to na pietrach układano już drewnianą podłogę. Parkiety gościły także w użytkowych częściach reprezentacyjnych domostw.

W XVI wieku pojawiła się konstrukcja pióro-wpust, która nie tylko poprawiła właściwości użytkowe podłóg, ale także ujednoliciła i usprawniła sposób montażu poszczególnych drewnianych klepek. Okres renesansu to czas rozkwitu parkieciarstwa – podłogi wykonywane przez rzemieślników coraz częściej przypominały ozdobne mozaiki i arabeski, które zaczęły być poważną konkurencją dla popularnego wówczas marmuru.

W okresie baroku ukuto termin parkiet – do tej kategorii zaliczano deski ułożone z powtarzalnych i geometrycznych kształtów. Pozostałe podłogi drewniane nazywano markieterią. W kanonach wzornictwa parkiet zaczął gościć od roku 1673, wcześniej pojawiał się w rezydencjach dość rzadko. Przełomem był rok 1980, kiedy to Ludwik XIV postanowił wymienić marmurowe podłogi w Pałacu Wersalskim właśnie na parkiet. Stworzony wówczas wzór do dziś określany jest mianem wzoru wersalskiego. Od tego momentu parkiet coraz częściej zastępował znane z poprzednich epok marmurowe podłogi.

XIX wiek to rosnąca popularyzacja parkietów i rozwój technik obróbki drewna. Rozkwit przemysłu w XX wieku doprowadził do mechanizacji obróbki parkietów, a tym samym powstanie tańszych i standaryzowanych wzorów, które zagościły także w mniej zamożnych europejskich domach.

Współczesne parkieciarstwo

Obecnie podłogi z litego drewna pojawiają się w domach równie często, jak panele PCV i LVT. Parkiety mają wielu zwolenników – są ciepłe i miłe w dotyku, a zatem przyjemnie jest po nich chodzić boso. Warszawska firma Perfect Floor wykonuje podłogi z naturalnych desek drewnianych o różnym wybarwieniu i wykończeniu. Z usługi parkieciarskich w Warszawie korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i firmy, a zatem podłogi drewniane goszczą w różnych przestrzeniach – prywatnych i publicznych.

Parkieciarstwo w dzisiejszych czasach wciąż jest w modzie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas