Artykuł sponsorowany Kraty pomostowe kortenowe i kartonowe – czym się różnią?

Kraty pomostowe kortenowe i kartonowe – czym się różnią?

Wszystkie kraty pomostowe muszą być niezwykle solidne i wytrzymałe. Produkty tego typu mają bardzo wiele różnych zastosowań i występują w rozmaitych typach, pozwalających dopasować je do różnych potrzeb. Tu jednak skupiamy się tylko na dwóch typach krat pomostowych – kratach kortenowych i kartonowych. Jaka jest ich specyfika? Z czego powstają? I gdzie się je najczęściej stosuje?

Krata kartonowa – do dużych obciążeń

Kraty kartonowe są bardzo solidne, dlatego wykorzystuje się je do wielu różnych zastosowań.

– Kraty kartonowe przenoszą duże obciążenia o zmiennych kierunkach. Wykonuje się je z płaskowników nośnych z prostopadłymi nacięciami, w których umieszcza się elementy łączące: płaskowniki lub pręty rozdzielcze – wyjaśnia ekspert z firmy Rapmet produkującej kraty pomostowe. Kraty kartonowe można kupować w różnych wersjach – dostępne są takie z obramowaniem przyspawanym do obrzeży, z listwami przeciwpoślizgowymi i kątownikami. Często powstają ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Tego rodzaju kraty pomostowe mają bardzo wiele różnych zastosowań. Używa się ich w halach produkcyjnych i magazynach, na lotniskach i w portach morskich. Często stanowią wypełnienie balustrad i barierek balkonów, a zdarza się nawet, że są wykorzystywane jako pokrycie fasad budynków. Kratami kartonowymi wykłada się drogi awaryjne, są one też dobrą podbudową maszyn do cięcia laserowego.

Kraty kortenowe – piękne i funkcjonalne

Chociaż nazwy tych dwóch typów krat pomostowych są do siebie bardzo podobne, to kraty kortenowe znacznie różnią się od krat kartonowych. Ich nazwa pochodzi od kortenu – rodzaju stalowej blachy, pokrytej bardzo charakterystycznym, rdzawym nalotem. Taki nalot powstaje pod wpływem poddania blachy procesowi wstępnej oksydacji.

Te właściwości korten zawdzięcza miedzi będącej składnikiem stopu. To za jej sprawą na powierzchni blachy powstaje samoregenerująca się jednolita powłoka, nazywana patyną, która zapewnia zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne i hamuje proces korozji.
Blacha kortenowa bez dodatkowych zabiegów zabezpieczających może przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat, a zatem to bardzo trwały materiał, o dużych walorach konstrukcyjnych –
tłumaczy ekspert ze wspomnianej już firmy Rapmet. Te wyjątkowe właściwości kortenu pokochali architekci, którzy bardzo chętnie wykorzystują go w projektach nowoczesnych budynków, zwłaszcza tych umieszczonych na terenach przemysłowych. Zaletą krat pomostowych wykonanych z kortenu jest jednak nie tylko ich niebanalny wygląd. Ta naturalnie wytwarzająca się powłoka jest bardzo trwała i pozwala oszczędzić na dodatkowej obróbce stali.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas