Artykuł sponsorowany Kostka brukowa - doskonały materiał na nawierzchnię parkingu

Kostka brukowa - doskonały materiał na nawierzchnię parkingu

Budowy parkingów, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę pojazdów poruszających się po naszych ulicach, stanowią obecnie niezwykle istotne inwestycje, przy realizacji których liczy się zarówno szybkość ich powstawania, jak i trwałość oraz estetyka powierzchni parkingowej, na której ustawiane będą samochody. Stąd też, na tle dostępnych materiałów wykorzystywanych do tworzenia nawierzchni parkingów, tak dużą popularnością cieszą się kostki brukowe.

Jakie wymogi powinna spełniać kostka na nawierzchnię parkingu?

Parkingi dla samochodów osobowych to miejsca, które powinny spełniać określone warunki. Dotyczy to także nawierzchni parkingów, które co prawda mogą być wykonane z różnych materiałów (płyty ażurowe, wylewany asfalt, czy geokraty z tworzywa sztucznego), jednakże wielu inwestorów decyduje się na zlecenie wykonania nawierzchni parkingowej doświadczonej firmie brukarskiej, takiej jak Domiolek Mariusz Filipczuk. Należy jednak pamiętać, że na miejscach postojowych zatrzymują się pojazdy o zróżnicowanej masie (także większe SUV-y lub furgonetki), a co za tym idzie nawierzchnia musi być wykonana z kostki o grubości gwarantującej odpowiednią wytrzymałość oraz przenoszenie obciążeń dynamicznych powstających podczas ruchu pojazdów, także w trakcie rozpędzania lub hamowania. Warto zatem mieć świadomość, że grubość kostki to istotny parametr, który w dużej mierze decyduje o możliwości zastosowania jej w określonych miejscach, a co za tym idzie kostki o grubości 4 cm stosuje się tam gdzie występuje ruch pieszy, 6 cm – ruch kołowy dla maszyn ważących do 3,5 t (wskazane na miejsca, po których poruszają się samochody osobowe), 8 cm – stosuje się również pod ruch kołowy dla pojazdów ciężarowych, 10–16 cm – podjazdy i parkingi dla TIR-ów. Nie należy jednak zapominać, że wytrzymałość parkingowej nawierzchni z kostki brukowej uzależniona jest nie tylko od grubości kostki, ale także od konstrukcji podbudowy, na której kostka została ułożona. Wynika to z faktu, że prawidłowo wykonana podbudowa zniesie znacznie większe obciążenia, co zapewni nawierzchni trwałość nawet przy zastosowaniu nieco cieńszej kostki brukowej, zaś w przypadku źle przygotowanego podłoża, nawet bardzo gruba kostka nie zapewni trwałości nawierzchni.

Dlaczego na parkingu warto zastosować kostkę brukową?

Budowa parkingu to zazwyczaj wieloletnia inwestycja, a co za tym idzie warto zadbać, aby materiały użyte przy jego wykonaniu były trwałe, estetyczne i odpowiedniej jakości, zaś wszystkie te warunki spełnia kostka brukowa, która dodatkowo posiada także inne zalety, gdzie wspomnieć należy, że kostka brukowa nie odkształca się pod wpływem wody, nie wchłania jej i umożliwia odpływ wody z nawierzchni parkingowej, a dodatkowo materiał ten nie ulega zmianom pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury. Nie bez znaczenia jest również fakt, że faktura (chropowatość) kostki ogranicza zjawisko poślizgu w trakcie i po deszczu, a także to, że kostki brukowe to także materiał, który stosunkowo łatwo utrzymać w czystości, zaś w przypadku uszkodzenia wystarczy wymienić pojedyncze bloczki.

Kostka brukowa to doskonały materiał na nawierzchnie parkingowe, który dzięki swoim zaletom oraz różnorodności kształtów i kolorów, pozwala na stworzenie trwałych, funkcjonalnych i estetycznych parkingów, przy czym nie należy tu zapominać, jak ważne przy budowie parkingu jest skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy brukarskiej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas