Materiał Partnera Kominek elektryczny czy gazowy?

Kominek elektryczny czy gazowy?

W nowoczesnych wnętrzach kominki opalane drewnem w różnych względów coraz chętniej zastępujemy kominkami elektrycznymi lub gazowymi. Kominek coraz mniej kojarzy nam się z dodatkowym źródłem ciepła w sensie stricte – dziś bardziej stanowi źródło ocieplenia wnętrza w sensie metaforycznym. Efekt płomienia w kominkach elektrycznych i gazowych działa na nas tak samo, jak widok ognia w tradycyjnym kominku, przy czym eksploatacja nowoczesnych kominków zasilanych prądem lub gazem jest znacznie mniej wymagająca.

Wspólne cechy kominków elektrycznych i gazowych

Kominki elektryczne i kominki gazowe równie mocno przyciągają naszą uwagę dwoma cechami, które łączą się ze sobą. W przypadku kominków elektrycznych to iluzja płomienia (estetyka), którą sterujemy przy pomocy zdalnego pilota (komfort). Wybór nowoczesnych kominków elektrycznych i gazowych jest na tyle szeroki, że bez problemu dobierzemy kominek, który wkomponuje się w minimalistyczny wystrój, jak i w przestrzeń utrzymaną w bardziej tradycyjnym stylu. Efekt płomienia, który uzyskiwany jest dzięki imitacji paleniska żarzących się polan, węgla, czy ozdobnych kamieni, może stanowić dopełnienie każdej przestrzeni.

Kominki elektryczne i gazowe w zabudowie

Najczęściej wybierane kominki gazowe i elektryczne to kominki do zabudowy, które na stronach producentów i dystrybutorów nazywane są po prostu wkładami kominkowymi lub wkładami do kominków. W świetle przepisów prawa budowlanego kominek gazowy musi być podłączony do istniejącego komina, jednak w przypadku braku takowego komina istnieje możliwość, aby przewód powietrzno-spalinowy, wyprowadzony był przez ścianę na zewnątrz budynku. Jak mówią nam fachowcy z firmy INTEBO z Limanowej, wielu inwestorów jednak podłącza kominek gazowy wykorzystując do tego istniejący już przewód kominowy, ponieważ kominki gazowe zajmują czasem miejsce po starych kominkach opalanych drewnem. Estetyczniejszym rozwiązaniem jest podłączenie do komina niż wykuwanie dziury w ścianie.

Kominki ścienne elektryczne i wolnostojące kominki gazowe

W przypadku kominków elektrycznych zabudowa (lub jej brak) to już kwestia naszego poczucia estetyki oraz powierzchni, jaką dysponujemy – alternatywą do elektrycznych wkładów kominkowych są elektryczne kominki ścienne, które mogą być montowane nawet w niewielkich mieszkaniach. Ich montaż można porównać do montażu nowoczesnego telewizora w technologii LED – nie wymaga to wiele pracy, a do tego w przyszłości lokalizację kominka możemy bez problemu zmienić. Jak więc wybrać nowoczesny kominek? - Jeśli nie mamy możliwości podłączenia do komina lub wyprowadzenia przewodu powietrzno-spalinowego, pozostaje nam kominek elektryczny. Czy będzie to wkład kominkowy, czy kominek ścienny, zależy od naszego poczucia estetyki, przestrzeni, jaką dysponujemy, budżetu, który chcemy przeznaczyć na zakup oraz ewentualnie kosztów eksploatacji, jakie akceptujemy. Analogicznymi wytycznymi kierujemy się w sytuacji, gdy możemy mieć kominek gazowy, ale zastanawiamy się jednak, czy może kominek elektryczny nie będzie dla nas korzystniejszy.

Na koniec warto wspomnieć również o kominkach, które są jeszcze stosunkowo mało znanym rozwiązaniem – o wolnostojących kominkach gazowych, które mogą stanowić oświetlenie tarasów, czy ogrodów. To piękne lampy i ogrzewacze gazowe w jednym, w których ogień jest widoczny z czterech stron. Jeśli możemy pozwolić sobie na takie uzupełnienie tarasowej lub ogrodowej przestrzeni, bez wątpienia jest to pomysł wart uwagi

Podziel się