Materiał Partnera Jak czyścić i dbać o klimatyzację w domu?

Jak czyścić i dbać o klimatyzację w domu?

Klimatyzacja to urządzenie, które montuje się raz na wiele lat. Trzeba je regularnie czyścić, ponieważ przechodzi przez nie powietrze, a wraz z nim kurz i inne zanieczyszczenia. Dodatkowo jest to wilgotne środowisko, w którym mogą rozwijać się grzyby, bakterie i inne drobnoustroje. Są choroby, które przenoszą się głównie przez klimatyzację. Aby do tego nie dopuścić, dbajmy o odpowiednią konserwację. Jak to skutecznie zrobić?

Zanieczyszczenia w klimatyzacji

Klimatyzacja to środowisko wilgotne, w którym łatwo o gromadzenie się zarodników grzybów, bakterii, a także kurzu. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne filtry. Jednak bez ich regularnej wymiany lub oczyszczania nie jest możliwe zachowanie świeżości powietrza. Dodatkowo w pomieszczeniu może pojawić się nieprzyjemny zapach. Z kolei koszty utrzymania urządzenia wzrosną z powodu mniejszej jego wydajności.

Czyszczenie klimatyzacji wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza ryzyko usterek. Regularna konserwacja zarówno jednostki zewnętrznej, jak i wewnętrznej, pozwala na niwelowanie negatywnych skutków choćby zakurzenia niektórych elementów urządzenia. Przynajmniej raz – a najlepiej dwa razy w roku – warto zadzwonić po specjalistów, aby zrobili przegląd klimatyzatora. Do takich należą pracownicy Instal Cold Janusza Zwierza. Dzięki ich pracy będziemy mieli pewność, że klimatyzator jest sprawny, a nasze domowe sposoby oczyszczania skuteczne.


Oczyszczanie poszczególnych elementów

Podstawowe i częste prace konserwacyjne to wycieranie jednostek klimatyzatora z kurzu, który pojawia się na zewnątrz obudowy. Wystarczy do tego zwykła woda zmieszana z octem lub delikatny środek myjący naniesiony na szmatkę. Dodatkowo jednostka znajdująca się na dworze powinna być regularnie oczyszczana z wlatujących w nią liści, ptasich piór i innych tego typu elementów.

Trzeba także wyczyścić lamelki – najlepiej przeznaczonymi do tego grzebieniami. Preparaty do czyszczenia klimatyzatora, które używa się od góry do dołu jednostki wewnętrznej mają działanie dezynfekujące. Istotnym elementem jest też taca na skropliny – wodę trzeba regularnie usuwać, ponieważ jest ona siedliskiem bakterii, a sam element regularnie czyścić i dezynfekować.

Czyszczenie filtrów

Najistotniejszym elementem, na który należy zwrócić przy czyszczeniu klimatyzacji, są filtry. Zasady wykonywania ich konserwacji znajdują się w instrukcji obsługi klimatyzatora. Zasadniczo czyszczenie filtrów można przeprowadzać samodzielnie za pomocą delikatnych środków myjących o działaniu bakteriobójczym z wodą o temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Najpierw warto je odkurzyć zwykłym domowym odkurzaczem.

Jeśli filtry mają za zadanie przy okazji chłodzenia oczyszczanie powietrza z cząstek stałych, trzeba je wymienić na nowe – czyszczenie nie przywróci im ich pierwotnych własności. Każdy klimatyzator powinien mieć czujnik wymiany lub oczyszczenia filtra. Zazwyczaj trzeba to robić co koło 3-4 tygodnie.

Opracowanie:

Instal Cold Janusz Zwierz

Chyżyny 8

Podziel się