Artykuł sponsorowany Kiedy wybrać bramę rolowaną, a kiedy segmentową do garażu?

Kiedy wybrać bramę rolowaną, a kiedy segmentową do garażu?

Wybór odpowiedniego modelu bramy garażowej ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonalności wjazdu. Powinna być ona dopasowana nie tylko pod kątem estetycznym, ale również mechanizmu otwierania. Nie wszystkie bowiem typy będą odpowiednie do każdego garażu. Istotną kwestię będzie odgrywać także budżet oraz jakość wykonania. Te wszystkie cechy bram rolowanych i segmentowych przedstawiamy w artykule.

Sposób otwierania

Na początku warto zaznaczyć, że otwarcie obydwu modeli nie wymaga uwzględnienia dodatkowej przestrzeni na podjeździe, dlatego samochód może stać bezpośrednio przed otworem wjazdowym do garażu. Niemniej jednak w przypadku bram segmentowych, również bocznych konieczne jest wydzielenie miejsca na suficie bądź ścianie, ponieważ to na tych płaszczyznach przesuwa się skrzydło po zamocowanych prowadnicach. Z kolei bramy rolowane, nazywane również żaluzjowymi lub roletowymi, nawijają się na rurę nawojową umieszczoną w kasecie. Ta z kolei montowana jest nad wjazdem od wewnątrz lub na zewnątrz. To sprawia, że po otwarciu zajmuje niewiele miejsca, dlatego są idealne do małych garaży, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest niezwykle cenny. Ponadto obydwa rodzaje mogą być sterowane za pomocą napędu elektrycznego, z czego przy bramach segmentowych jest to moduł opcjonalny, natomiast w żaluzjowych znajduje się w standardowym wyposażeniu.

Wygląd i wytrzymałość

Jeśli zależy nam na idealnym dopasowaniu bramy do stolarki okiennej oraz drzwiowej zamontowanej w pozostałej części budynku, to zdecydowanie lepiej sięgnąć po modele segmentowe. Występują one w znacznie szerszej gamie wzorów, a także kolorów, co można zaobserwować na przykład w asortymencie firmy Master-Paps z Kępna. Ponadto cechują się również lepszymi parametrami termoizolacyjności – poszczególne segmenty są bowiem wypełnione warstwą ocieplenia. Dzięki temu nadają się do garaży ogrzewanych i przylegających do bryły domu. Nieco gorszymi właściwościami pod tym względem charakteryzują się bramy rolowane. Niemniej jednak są wykonywane najczęściej z aluminium odpornego na korozję, ścieranie się i działanie promieni UV. Stąd też nie zmieniają swojego wyglądu pomimo upływu czasu. Występują także w ograniczonej liczbie kolorów oraz faktur, aczkolwiek wynagradza to dobra jakość modelu.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który typ bramy garażowej jest lepszy, ponieważ każdy sprawdzi się w innych warunkach. Czynnikiem decydującym może być również cena. Modele żaluzjowe są najdroższymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, ale jednocześnie wysoce trwałymi. Dysponując ograniczonym budżetem, warto wtedy rozważyć zakup bramy segmentowej, o ile możemy wydzielić właściwą ilość przestrzeni o jej otwarcia w garażu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas