Artykuł sponsorowany Kiedy warto zainwestować w domową klimatyzację?

Kiedy warto zainwestować w domową klimatyzację?

Użycie klimatyzatorów kojarzy się przede wszystkim z halami produkcyjnymi i biurami. Warto więc podkreślić, że domowa klimatyzacja zyskuje uznanie u coraz większej grupy użytkowników. Klimatyzacja jest procesem, podczas którego powietrze zostaje poddane obróbce. Zabiegi techniczne mają zapewnić mu określone parametry, takie jak wilgotność i temperatura. Kiedy warto zdecydować się na montaż klimatyzatora w domu? 

Jakie są zalety i wady domowej klimatyzacji? 

Podstawową zaletą klimatyzacji w domu jest komfort termiczny w pomieszczeniach. Ma on pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie domowników, ale również na ich zdrowie. Zbyt wysoka temperatura jest niebezpieczna szczególnie dla osób cierpiących na choroby kardiologiczne lub dolegliwości związane z układem oddechowym. Nowoczesne modele klimatyzatorów posiadają czujniki wykrywające poziom wilgotności i temperatury powietrza oraz jego zanieczyszczenia. Urządzenia samodzielnie dostosowują się do warunków panujących w pomieszczeniu.

Określone modele klimatyzatorów mają wbudowaną funkcję grzania. Jest to niezwykle użyteczne szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Klimatyzacja domowa jest znacznie skuteczniejsza niż wentylacja mechaniczna. Urządzenie dopasowuje się do pory roku. Latem chłodzi, a zimą ogrzewa wnętrze. Ponadto dzięki specjalnym filtrom klimatyzacja oczyszcza powietrze z cząstek stałych, zmniejsza poziom wilgotności i zapewnia wymianę powietrza – dodaje nasz rozmówca, specjalista z firmy Borkowski z Poznania

Za wadę klimatyzacji domowej niektórzy uznają kłopotliwy montaż. Rzeczywiście samodzielna instalacja urządzenia nie należy do najłatwiejszych, ale z powodzeniem można skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się montażem klimatyzatorów. Podczas pracy sprzęt wydaje charakterystyczny dźwięk. Nie jest on szczególnie nieprzyjemny, ale na początku trzeba się do niego przyzwyczaić. 

Jak działa domowa klimatyzacja?

Klimatyzacja zapewniająca dobre warunki dla użytkowników nazywana jest klimatyzacją komfortu. W przypadku użycia urządzeń do spełnienia wymagań technologicznych mamy do czynienia z klimatyzacją przemysłową. Wśród klimatyzatorów wyróżnia się urządzenia wentylacyjno-chłodzące, wentylacyjne chłodząco-ogrzewające i system pełnej klimatyzacji. Wewnątrz klimatyzatorów wentylacyjnych chłodząco-ogrzewających zamontowana jest nagrzewnica stanowiąca dodatkowy element jego wyposażenia.

Klimatyzator chłodząco-grzewczy składa się z nagrzewnicy, parownika, skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. Jest wyposażony również dwa wymienniki ciepła - parownik i skraplacz oraz dwa wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza. 

Wymiana i chłodzenie powietrza odbywają się dzięki czynnikowi roboczemu krążącemu po instalacji. Obieg od parownika do skraplacza pozwala schłodzić powietrze w pomieszczeniu i usunąć odebrane ciepło na zewnątrz. Używanymi obecnie czynnikami chłodniczymi są: R407C i R410A. 

Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji w domu?

Znając moc urządzenia i cenę prądu można z łatwością obliczyć koszty eksploatacyjne domowej klimatyzacji. Klimatyzatory domowe mają określoną moc chłodniczą oraz moc. Są to dwie różne wartości. Przykładowo, klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW, ma moc poboru prądu równą około 1,1kWh. Zazwyczaj zużycie prądu jest mniejsze, dlatego że informacja na klimatyzatorze dotyczy zużycia przy pełnej mocy. Rzeczywiste zużycie prądu wynosi więc około 0,8kWh. Mnożąc miesięczną liczbę godzin pracy urządzenia przez liczbę kWh oraz cenę za 1kWh otrzymamy koszty użytkowania domowej klimatyzacji w skali miesiąca.

Domowa klimatyzacja zawsze jest dobrą inwestycją, która ma pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Klimatyzowane powietrze wyraźnie poprawia jakość życia domowników. Instalację domowej klimatyzacji warto zaplanować już na etapie projektowania nowego budynku, choć montaż urządzenia w istniejącym domu również jest możliwy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter