Materiał Partnera Jakie wyróżniamy rodzaje wentylacji?

Jakie wyróżniamy rodzaje wentylacji?

Montaż wentylacji jest jedną z podstawowych prac wykonywanych w celu poprawy zdrowia i komfortu osób przebywających w danym pomieszczeniu. Wentylacja to proces wymiany powietrza z budynku na świeże powietrze z zewnątrz. W zależności od wybranego rodzaju wentylacji możemy liczyć na dobrą sprawność takiego systemu. Czym zatem charakteryzują się poszczególne rodzaje wentylacji?

Wentylacja naturalna i mechaniczna

Jednym z typów wentylacji jest wentylacja naturalna, którą zalicza się do najprostszych systemów cyrkulacji powietrza. Z tego też względu to najpopularniejszy jej rodzaj stosowany powszechnie w mieszkaniach przez wiele osób zainteresowanych montażem wentylacji. Oparta jest na zasadzie grawitacji, a jej skuteczność jest zależna od pogody i pory roku, dlatego coraz częściej właściciele rozważają także wybór mechanicznej wentylacji. Ten typ działa za pomocą silnika elektrycznego, dzięki temu istnieje możliwość kontroli i sterowania całym systemem. Jej skuteczność jest niezależna od warunków atmosferycznych, co należy do zalet tego rodzaju wentylacji. Wykonywanie pomiarów wydajności po jej zamontowaniu może ustrzec jej użytkownika przed awariami systemu.

Wentylacja mieszająca i wyporowa

Zasada działania typu wentylacji, którym jest wentylacja mieszająca polega na jak najszybszym rozcieńczeniu powietrza w pomieszczeniu i wydaleniu go na zewnątrz. Ten system umożliwia zarówno chłodzenie jak i ogrzewanie powietrza, jednak jego działanie nie chroni przed wyczuwaniem różnych zapachów. Kolejnym rodzajem wentylacji jest wentylacja wyporowa. Oparta jest ona na systemie, który dzieli pomieszczenie na dwie strefy o zróżnicowanych właściwościach powietrza. Umożliwia to wyparcie zanieczyszczeń w stronę sufitu i zachowanie świeżego powietrza w miejscu przebywania ludzi. Nad tą strefą umieszczany jest dodatkowy wywiewnik służący do dalszej wymiany powietrza.

Wentylacja hybrydowa

Czasami optymalnym rozwiązaniem wydaje się połączenie dwóch typów jednego systemu i stworzenie na ich podstawie trzeciego działającego na obu zasadach tworzących ich mechanizmów. Tak też powstał następny rodzaj wentylacji – wentylacja hybrydowa. Oparta została na zasadach  wentylacji naturalnej i mechanicznej. System ten dział niezależnie od warunków atmosferycznych, wykorzystując naturalne siły natury wynikające z różnicy temperatur i mocy wiatru oraz mechaniki zainstalowanego urządzenia uruchamianego w razie wystąpienia takiej potrzeby. Można dodatkowo zastosować urządzenia sterujące, które monitorują warunki zewnętrzne i pozwalają na przełączenie systemu pracy wentylacji hybrydowej. Ten rodzaj wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem.

W zależności od rodzaju zamontowanej wentylacja otrzymujemy różnej jakości system cyklu wymiany powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Przedsiębiorstwo Jjpremium zajmuje się profesjonalnym montażem klimatyzacji i wentylacji, gwarantując jej kompleksową instalację w dogodnym dla klienta terminie.

Opracowanie:

Jjpremium Jeremiasz Sufczyński

Chotomów , Akacjowa 2B

Podziel się