Artykuł sponsorowany Jakie uprawnienia powinien posiadać geodeta?

Jakie uprawnienia powinien posiadać geodeta?

Geodeta to ktoś, kto jest potrzebny przy wykonywaniu każdej inwestycji infrastrukturalnej i budowlanej. Sama droga do takiego samodzielnego stanowiska jest długa i wymaga spełnienia wielu wymogów oraz zdobycia szeregu uprawnień. Dopiero wtedy możliwe jest rzetelne i dokładne praktykowanie w tym zawodzie. Jak zdobyć taki zawód i jakie uprawnienia są potrzebne, by być geodetą?

Wymagania wobec przyszłego geodety

Aby zdobyć zawód geodety, trzeba mieć wykształcenie kierunkowe, czyli średnie albo wyższe wykształcenie geodezyjne. Aby jednak działać samodzielnie, konieczne jest sześć lat praktyki zawodowej w przypadku wykształcenia średniego. Natomiast po studiach geodezyjnych wystarczą cztery lata praktyki. Dodatkowo trzeba mieć zdolność do czynności prawnych. Wtedy można wystąpić z wnioskiem o nadanie odpowiednich uprawnień, po których da się już pracować samodzielnie.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o niekaralności. Niekaralność ma dotyczyć głównie przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz obrotowi pieniędzmi. Nie można mieć też na koncie przestępstw skarbowych ani wykroczeń przeciwko instytucjom państwowym i terytorialnym.

Aby wykonywać pracę samodzielnego geodety w miejscach takich, jak GEO Map, trzeba jeszcze doskonale znać prawo z zakresu kartografii i geodezji oraz umieć się tą wiedzą posługiwać. Dopiero wtedy można wystąpić o nadanie uprawnień.

Praktyka zawodowa, która przygotowuje do samodzielności, polega na prowadzeniu prac kartograficznych i geodezyjnych w odpowiednim zakresie, ale pod nadzorem osoby, która posiada pełne uprawnienia zawodowe. Praktykant powinien prowadzić stosowną dokumentację praktyk, która później zostaje przedstawiona odpowiednim organom przy okazji ubiegania się o nadanie uprawnień.

Nadawanie uprawnień samodzielnego geodety

Aby nadać uprawnienia samodzielnego geodety, trzeba przeprowadzić postępowanie kwalifikacyjne. Przyszli samodzielni geodeci składają o nie wniosek i do nadawania uprawnień stworzona zostaje komisja. Samo postępowanie jej z udziałem ma miejsce w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.

Postępowanie składa się z części wstępnej i sprawdzającej. Pierwsza to zapoznanie się z wnioskiem i dokumentami potwierdzającymi wykształcenie, odbycie praktyk i niekaralność. Druga część polega na sprawdzeniu teoretycznej wiedzy kandydata na samodzielnego geodetę. Najpierw odpowiada on z tematów dotyczących standardów i przepisów dotyczących geodezji i kartografii, a następnie musi odpowiedzieć na bardziej szczegółowe zagadnienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas