Materiał Partnera Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Każdy marzy o tym, aby otoczenie naszego domu było jak najlepsze - dlatego warto szczególnie zadbać o podjazd czy chodnik biegnący wzdłuż ogrodu. Decydując się na uatrakcyjnienie okolicy naszych czterech kątów, powinniśmy zdecydować się na kostkę brukową. Zdecydowanie sprawi ona, że wszystko będzie wyglądało dużo lepiej. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję - powinieneś dowiedzieć się nieco więcej o jej przeznaczeniu, a także rodzajach. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jakie jest przeznaczenie kostki brukowej?

Brukiem nazywamy ulicę lub chodnik, który został utwardzony przy pomocy przylegających do siebie kostek kamiennych, betonowych lub ceramicznych. Mają one dodatkową funkcję dekoracyjną, przez co większość osób zwraca szczególną uwagę na jej kształt czy fakturę. Jest to ważne, lecz nie najważniejsze - powinniśmy się skupić na jej przeznaczeniu. Kostka brukowa, która jest odpowiednio dobrana, ułatwia odprowadzenie lub odparowanie wody. To jedna z głównych zalet tego materiału.

Następnym atutem jest to, że może mieć antypoślizgową powierzchnię, dlatego właśnie tak często zaleca się jej stosowanie w miejscach zabaw dzieci. Jeżeli masz ochotę poznać więcej zalet, a także jej dodatkowe przeznaczenie - wystarczy, że wejdziesz na jedną ze stron producentów - doskonałym przykładem jest Malwi Garden Services, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji.

Jakie są rodzaje kostek brukowych?

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę kostek brukowych. Dlatego też warto wiedzieć, czym powinniśmy się kierować podczas wyboru - na jakie kryteria się je dzieli, a także to, co je charakteryzuje. Wielu osobom mogłoby się wydawać, że najważniejszy jest kształt, lecz to błędne myślenie. Najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób produkcji, który dzieli na dwa rodzaje - przemysłową i szlachetną. Kostki brukowe wyprodukowane w ten pierwszy sposób mają minimalistyczny i prosty kształt, a także jednobarwną kolorystykę. Wyróżnia je to, że są stosowane w ilościach masowych (np. parkingi). Jeśli chcesz uatrakcyjnić teren swojej działki - lepszym wyborem będzie kostka szlachetna.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów kostek dekoracyjnych, zaliczamy do nich kostki:

  • o powierzchni płukanej
  • o powierzchni strukturalnej
  • o powierzchni szczotkowanej
  • o powierzchni postarzanej
  • o powierzchni łupanej

Niezwykle istotnym aspektem jest materiał, z którego zrobione są kostki brukowe. Podczas wyboru spotkamy się na pewno z kostkami betonowymi, kamiennymi, a także tymi z kamienia polnego. Warto wspomnieć także o tym, że mimo wszystko na samym końcu warto zwrócić uwagę na kształt kostki - może mieć ona postać kwadratu, młotka, cegiełki…

Kostka brukowa - na co zwrócić uwagę?

Wybierając kostkę brukową, powinniśmy zwrócić uwagę na takie czynniki jak typ gruntu, a także rodzaj i intensywność ruchu (wynika to z tego, że inną kostkę wybierzemy na podjazd, a inna na ścieżkę). Jeżeli mamy do czynienia z większą nawierzchnią - powinniśmy zastosować większą kostkę, którą zdecydowanie będzie wyglądać o wiele lepiej. Natomiast jeśli ma być ona położona w miejscach, które są ograniczone przestrzennie, mamy szeroki wybór - możemy zdecydować się na drobne kostki, które stworzą fantazyjną i wyjątkową ścieżkę.

Podsumowując, jak widzimy, istnieje kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając kostkę brukową. Niewątpliwie każdy z nich jest niezwykle ważny. Odpowiedni wybór zapewni nam doskonały wygląd, a przede wszystkim pełne zadowolenie.

Opracowanie:

Podziel się