Artykuł sponsorowany Na czym polega próba szczelności dachu?

Na czym polega próba szczelności dachu?

Próba szczelności dachu to prace, które są prowadzone w celu upewnienia się, że konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo jej użytkowania. Badania te przeprowadzane są zazwyczaj od razu po oddaniu dachu do użytku. Niektórzy korzystają z metody wodnej, choć obecnie wyróżnia się wiele innych, skutecznych sposobów na wykrywanie nieszczelności. Jakich dokładnie?

Próba szczelności dachów – jakie są rodzaje?

Zwykle korzysta się z dwóch rodzajów badania szczelności dachów – metody wodnej, dymowej i elektrooporowego sprawdzenia. Metoda wodna jest zaliczana do jednej z najbardziej naturalnych i najprostszych. Na powierzchni płaskiego dachu wylewa się wodę w takiej samej ilości na każdy metr kwadratowy. Zwykle warstwa posiada głębokość w przedziale do kilkudziesięciu centymetrów. Wykonawca dachów płaskich Papmembran sprawdza szczelność od dołu, weryfikując ewentualne objawy przemakania stropu. Profesjonaliści do badań przygotowują się, zatykając wszystkie przelewy.

Próba szczelności dachów – na czym polega metoda dymowa?

Próba szczelności dachów metodą dymową to wpuszczenie gazu pod warstwę izolacji i sprawdzenie, czy istnieją nieszczelności, przez które dym się wydostaje. Gaz składa się z 95% z azotu i 5% wodoru. Metoda gazowa jest prosta w zastosowaniu, a równocześnie bardzo tania. Do jej wykonania wystarczy specjalny detektor, a samo badanie trwa dość krótko. Próba szczelności dachów tą metodą wykonywana jest zwykle w przypadku nowych budynków. Może być jednak także realizowana w obiektach, które już istnieją.

Próba szczelności dachów – na czym polega metoda elektrooporowa?

Próba szczelności dachów metodą elektrooporową polega na badaniu zmiennego potencjału pola materiałów izolacyjnych za pomocą odpowiedniej aparatury. Urządzenia te uziemia się w miejscu ewentualnych przecieków. Technika ta jest dość uniwersalna, ponieważ pozwala na zastosowanie zarówno na sucho, jak i na mokro. Pomiaru można dokonywać bez względu na warunki pogodowe. Metoda elektrooporowa to sposób na szybkie upewnienie się, czy konkretna powierzchnia jest wolna od ewentualnych przecieków. Może stanowić uzupełnienie innych technik w szczególności, gdy zostanie wykryta nieszczelność. Badanie techniką elektrooporową pozwala dokładnie wykrywać wolne przestrzenie, co ułatwia naprawy dachów płaskich.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas