Materiał Partnera Jakie obowiązki wchodzą w zakres nadzoru budowlanego?

Jakie obowiązki wchodzą w zakres nadzoru budowlanego?

Jak dobrze wiadomo, niemal każda inwestycja wiąże się z nadzorem budowlanym. Przez to, bardzo ważne jest korzystanie w tym zakresie z usług odpowiednich specjalistów, gdyż w innym wypadku mogłoby dojść do różnych niechcianych sytuacji. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z oferty konkretnego usługodawcy, warto będzie zaczerpnąć kilka pomocnych informacji na ten temat.

Kilka podstaw

O profesjonalnym nadzorze budowlanym inwestycji trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że skutecznie dobrany, zapewni jej wysoką jakość. Oczywiście wymaga on specjalistycznych umiejętności oraz wiedzy na powiązane tematy prawne, poszczególne warunki nadzoru budowlanego zostały w bardzo precyzyjny sposób określone w polskim prawie. To samo dotyczy uprawnień oraz obowiązków. Zadaniem inspektora budowlanego jest w głównej mierze pełnienie dwóch funkcji: kontrolnej oraz inspekcyjnej. Zadaniem tego rodzaju specjalisty jest przede wszystkim ochrona interesów inwestora, co w praktyce przejawia się w wielu przeprowadzanych czynnościach. Ogólnie rzecz ujmując, nadzór ma na celu zagwarantować odpowiedni przebieg wszystkich procesów budowlanych.

Co więcej, funkcją inspektora budowlanego jest również sprawowanie kontroli nad zatrudnionym kierownikiem budowy oraz rozdzielanie poszczególnych funkcji budowlanych w połączeniu ze stosownym zadbaniem o zapisywanie wszelkich niezbędnych informacji w dzienniku budowy. Warto wiedzieć, że inspektor może wydawać polecenia służbowe, a także podejmować istotne decyzje, które to są związane z realizowaną inwestycją. W tym zakresie najczęściej spotkać możemy się ze wstrzymaniem budowy ze względu na wykryte nieprawidłowości lub wystąpienie realnego zagrożenia dla osób znajdujących się na jej terenie. Zanim przejdziemy do przedstawiania kolejnych informacji, pragniemy zaznaczyć, że tekst ten powstał we współpracy z fachowcami z firmy Inndom Sp. z o.o.

Etapy inwestycji

Oprócz opisanych wyżej elementów, w związku z funkcjami pełnionymi przez inspektora budowlanego trzeba wiedzieć, chociażby o fakcie, że zadaniem tego rodzaju specjalisty jest czuwanie na wszystkich etapach realizowanej inwestycji. Będzie on obecny przy rozpoczęciu inwestycji, w trakcie przeprowadzania poszczególnych prac budowlanych, a także w momencie, gdy dochodzi do oddania budynku do użytkowania. Praca polegająca na nadzorze budowlanym zaczyna się najczęściej już w momencie, gdy dojdzie do uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. W celu otrzymania tego typu dokumentu niezbędne jest spełnienie wszystkich wymogów określonych w planie zagospodarowania przestrzennego, a także w warunkach zabudowy. Zdecydowanie dobrze więc mieć to na uwadze.

W trakcie realizowania inwestycji za najbardziej skomplikowany czy też złożony etap uznać trzeba przeprowadzanie prac budowlanych. Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia czynności wykonywanych na tym etapie, potrzebne będzie zgłoszenie tego faktu w stosownym urzędzie. Prace budowlane będą wymagały również przeprowadzenia zróżnicowanych prac geodezyjnych, a także wykonania poszczególnych przyłączy. W ich trakcie zadaniem inspektora budowlanego jest dbanie o bezpieczeństwo, zachowywanie zasad BHP czy też, jak już wspomnieliśmy nieco wyżej, dbanie o prawidłowe wypełnianie dziennika budowy.

Słowem końca

Wyżej opisane etapy inwestycji to jednak nie wszystko, przy czym udział bierze nadzór budowlany. Umiejętności oraz rola tego typu specjalistów są bowiem niezbędne także podczas oddania inwestycji do użytkowania. Wynika to z faktu, że zakończenie wykonywania prac budowlanych musi zostać zgłoszone odpowiednim organom, co ma na celu uzyskanie stosownego pozwolenia związanego właśnie z oddaniem budynku do użytkowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas