Artykuł sponsorowany Jaki wybrać materiał do szpachlowania?

Jaki wybrać materiał do szpachlowania?

Ciesząca się największą popularnością gładź gipsowa nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Istnieje kilka innych rodzajów gładzi, a do wyrównania ścian nadają się także masy szpachlowe. Warto zastanowić się nad oczekiwaniami względem materiału, aby wybrać taki, który najlepiej sprosta wszelkim potrzebom. Wówczas odpowiednio wygładzone ściany nadadzą estetycznego i schludnego wyglądu pomieszczeniom.

Masa szpachlowa jako dobry podkład od gładzi

Masa szpachlowa ma sporo zastosowań. Wszystko za sprawą jej doskonałej przyczepności i dużej wytrzymałości. Nakłada się ją większymi warstwami, więc umożliwia ona wypełnianie obszerniejszych powierzchni niż gładź, przez co skraca się czas pracy. Używając do tego gładzi, należałoby poczekać, aż ta wyschnie i stopniowo dodawać kolejne warstwy. Za pomocą masy można np. zespolić płyty kartonowo-gipsowe, wykonać sztukaterię. Dzięki masie szpachlowej możliwe jest nawet wyrównanie ścian pomieszczenia. Dzięki niej szpachlowanie, wypełnianie rys czy pęknięć staje się naprawdę proste. Przygotowanie masy szpachlowej do użycia polega na wymieszaniu jej z wodą, chociaż znaleźć ją można także w formie pasty.

Jakie są rodzaje gładzi?

Specjaliści z firmy REFIT uważają, że szpachlowanie warto powierzyć doświadczonym profesjonalistom. Fachowcy znają różnice pomiędzy różnymi rodzajami gładzi i dobiorą odpowiednie rozwiązanie. Warto jednak samemu również zapoznać się z tematem, by decyzja była bardziej świadoma.

  • Gładź gipsowa – wyróżnia ją drobna granulacja, która sprawia, że powierzchnia staje się naprawdę gładka. Może być wykonana z materiałów syntetycznych lub naturalnych. Tego typu gładź źle znosi wilgoć i może powodować rdzewienie metalowych elementów. Sprzedawana jest zwykle w postaci zmielonego gipsu, który trzeba rozrobić z wodą. Wymaga szlifowania po nałożeniu na ścianę i wyschnięciu.
  • Gładź cementowa – nie pochłania wilgoci, więc można ją zastosować np. w łazience. Cechuje ją duża wytrzymałość. W przeciwieństwie do gładzi gipsowej nie nakłada się jej jedno, ale nawet dwu lub trzywarstwowo. Po jej nałożeniu nie trzeba szlifować ścian, co jest dużym plusem, ponieważ pozwala uniknąć zabrudzenia wnętrza domu. Należy pamiętać, że nie tworzy perfekcyjnie wygładzonej powierzchni.
  • Gładź polimerowa – pokryta nią powierzchnia stanie się bardzo gładka. Jest elastyczna, a więc odporna na pękanie. Ponadto, łatwo się ją nakłada na ściany. Może znaleźć swoje zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych. Ten typ gładzi należy szlifować i również w tym przypadku konieczne jest rozrabianie z wodą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas