Artykuł sponsorowany Malowanie proszkowe jako zabezpieczenie przed korozją

Malowanie proszkowe jako zabezpieczenie przed korozją

Stal i inne metale to tworzywa powszechnie wykorzystywane w przemyśle do produkcji różnego rodzaju elementów. Mimo swej trwałości, są bardzo podatne na wpływ czynników środowiskowych. Stąd zachodzi konieczność odpowiedniego ich zabezpieczenia. Jedną z metod wykorzystywanych w tym celu jest malowanie proszkowe. Na czym ono polega i dlaczego jest skuteczne?

Charakterystyka malowania proszkowego

Na czym polega malowanie proszkowe? Dużo wyjaśnia sama nazwa, która sugeruje wprost użycie do tego zabiegu farb pod postacią proszku. Nie jest to oczywiście zwykły proszek, lecz specjalne, naładowane elektrostatycznie cząsteczki – dzięki temu są one w stanie przylegać do powierzchni uziemionego uprzednio metalowego elementu. Farba nakładana jest poprzez natrysk elektrostatyczny, który pozwala bardzo równomiernie rozprowadzić ją na całym elemencie, nawet w bardzo trudno dostępnych zakamarkach. Na tym etapie powłoka jest bardzo delikatna i niestabilna, dlatego należy ją utwardzić. Dokonuje się tego w specjalnych piecach, wewnątrz których panuje temperatura około 200 stopni Celsjusza. Ciepło powoduje, że proszek topi się i ulega polimeryzacji, trwale łącząc z metalową powierzchnią. Tak uzyskana powłoka ma grubość od 60 do 120 mikronów.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe jest dziś stosowane powszechnie, co wynika z licznych zalet tej metody.

- Przede wszystkim: bardzo wysoka dokładność – wyjaśnia specjalista firmy El-Mix - Proszek dociera i osadza się w nawet małych zakamarkach, do których nie jest w stanie dotrzeć farba w płynie. Pozwala to stworzyć bardzo szczelną powłokę antykorozyjną wokół elementu i tym samym przyczyna się do wydłużenia jego żywotności i przydatności do użytku. Powłoka ta w wyniku polimeryzacji cząsteczek charakteryzuje się wysoką jednolitością i gładkością, co przekłada się na estetyczny efekt malowania – powłoka nie posiada zacieków oraz zgrubień, charakterystycznych dla innych metod malowania. Niemniej ważna jest ekonomiczność tej metody oraz jej bezpieczeństwo. Proszek, który nie przywarł do metalowej powierzchni może zostać zebrany i wykorzystany ponownie, co obniża koszty. Malowanie proszkowe nie wymaga ponadto wykorzystania szkodliwych zdrowia i środowiska rozpuszczalników, stąd mogą być wykorzystane do malowania elementów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Podczas wypalania do atmosfery nie przedostają się z kolei żadne szkodliwe dla środowiska związki.

Zastosowanie malowania proszkowego

Malowanie proszkowe stosowanie może być do zabezpieczenia antykorozyjnego właściwie każdego rodzaju elementów metalowych oraz tych, które mają metalową powłokę. Kluczowe jest, żeby zewnętrzna powierzchnia elementu była zrobiona z metalu, w przeciwnym wypadku farba w proszku nie będzie w stanie się do niej przyczepić. W praktyce metoda ta wykorzystywania jest do zabezpieczenia elementów samochodów, mebli, konstrukcji oraz ogrodzeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas