Materiał Partnera Jaki system kominowy wybrać w swoim domu?

Jaki system kominowy wybrać w swoim domu?

Obecnie w większości domów jest zainstalowany odpowiedni system kominowy. Dzięki temu jest w nich ciepło i komfortowo, zwłaszcza w okresie zimowym. Komin służy głównie do  przenoszenia lub rozproszenia dymu, ciepła i gazów spalinowych z pieców i kominków do atmosfery. Zasadniczo przekierowuje wszystkie niechciane opary i dymy na zewnątrz. Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany.

W jaki sposób działają kominy?

Specjaliści Kamwik. M. Łuczak przypominają, że kominy zasadniczo pomagają usunąć wszystkie gazy z produktów ubocznych z powietrza. Montując kominek w domu, musimy zwrócić uwagę na odpowiedni komin. Przepływ powietrza jest niezwykle ważny.  Każdy dobrze funkcjonujący i prawidłowo zbudowany komin będzie się składał z silnego ciągu, który umożliwia wyciąganie dymu i gazów do atmosfery.

Istnieją cztery kluczowe czynniki wpływające na ciąg komina. Chodzi tutaj o wysokość komina, ciśnienie powietrza, przewód kominowy oraz przeszkody i uszkodzenia. Połączenie tych czynników wpływa na funkcjonowanie komina. Pamiętajmy, aby kontrolować jego pracę. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, zgłośmy się do specjalisty.

Kominy murowane

Standardowy kominek jest najczęściej wykonany z cegły, cementu, zaprawy, bloków lub kamienia. Pasują do nich murowane kominki, które wyróżniają się prostymi, wciętymi ściankami. Cegły wykazują dobrą zdolność do pochłaniania ciepła. Jest to ważna właściwość, przede wszystkim w zimie. Część pochłoniętego ciepła promieniuje do innych pomieszczeń. Dzięki temu dłużej jest w nich ciepło. Kominy murowane są naprawdę trwałe. Musimy tylko pamiętać o odpowiedniej konserwacji, regularnym czyszczeniu i zastosowaniu właściwych akcesoriów.  Do ich budowy potrzebny będzie beton najwyższej jakości. Muszą mieć solidne fundamenty. Ważą bowiem 6-7 ton.

Kominy ze stali szlachetnej

Są dość podobne do kominów murowanych. Jednak zajmują więcej miejsca. Większe wersje są droższe. Nie wyglądają tak ładnie jak kominy murowane. Bez względu na to, jaki typ komina wybierzemy, skorzystajmy z usług profesjonalnej firmy. Kominy ze stali szlachetnej mogą być dwuścienne lub potrójne. Często są zamknięte w różnych osłonach. W dwuściennym kominie znajduje się izolacja między ścianami. Natomiast w kominie o trzech ścianach, pomiędzy warstwami znajduje się powietrze. Zapewnia izolację i rozproszenie ciepła. Stalowe kominy idealnie pasują do nowoczesnych domów. Niestety nie są tak elastyczne jak kominy murowane. Zwykle ograniczone są do kąta 15 i 30 stopni.

Kominy prefabrykowane

Są bardzo nowoczesne. Stają się coraz bardziej popularne. Często mają innowacyjny i oryginalny kształt. Są łatwe w instalacji i w atrakcyjnej cenie. Niestety nie są zbyt wytrzymałe.

Opracowanie:

Kamwik. M. Łuczak

Janów , gen. Andersa 66

Podziel się