Artykuł sponsorowany Jak często wykonywać pomiary drożności wentylacji w domu i mieszkaniu?

Jak często wykonywać pomiary drożności wentylacji w domu i mieszkaniu?

Wpływ na sprawność wentylacji mają przede wszystkim konstrukcja oraz obecnie w niej zanieczyszczenia. Gromadzą się one w przewodach ze względu na stały ruch powietrza. Drobinki kurzu i pyłów są zasysane do jej światła, tworząc idealne środowisko rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować sprawność i dbać o czystość wentylacji w swoim domu. Jak często to robić?

Jak często wykonywać pomiary?

Pierwszy pomiar powinien być wykonany jeszcze przed przeznaczeniem budynku do zamieszkania. Optymalnie jest robić to raz do roku, zwłaszcza w okresie późnojesiennym, kiedy zaczynami palić w piecach, a ryzyko zatrucia niebezpiecznymi gazami zdecydowanie wzrasta. Drożność wentylacji można przetestować samodzielnie, jednak nie są to testy rzetelne. Najlepiej, żeby pomiaru dokonała profesjonalna firma, która nie tylko posiada doświadczonych pracowników, ale też specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Działalność Sebastiana Brody funkcjonuje na terenie Kalisza i okolicy, skupiając się przede wszystkim na inspekcji oraz udrożnianiu przewodów wentylacyjnych i kominowych.

W przypadku mieszkań, o regularne kontrolowanie drożności wentylacji musi zadbać zarządca. Jeśli jednak dostrzegasz, że w obrębie przewodów mogą występować jakiekolwiek nieprawidłowości, utrudniające przepływ powietrza, warto zgłosić ten fakt, w celu przeprowadzenia dodatkowego testu.

Co może świadczyć o niedrożnej wentylacji?

Przewody wentylacyjne nie zapychają się z dnia na dzień, dlatego objawy można obserwować w różnym natężeniu, w zależności od czasu, który upłyną od pojawienia się pierwszego problemu. Sygnałami, które świadczą o niesprawności wentylacji, mogą być:

  • często zaparowane szyby oraz krople wody zbierające się w okolicy krawędzi okien lub na parapecie;
  • wilgoć w pomieszczeniach szczególnie na nią narażonych, takich jak toaleta, pralnia lub kuchnia;
  • wyczuwalny zapach stęchlizny w powietrzu;
  • plamy pleśni w okolicy uszczelek okiennych oraz na ścianach i sufitach;
  • wydobywanie się z kratek wentylacyjnych nieprzyjemnych zapachów;
  • złe samopoczucie, problemy z koncentracją i częste bóle głowy.

Chociaż dokładnym czyszczeniem przewodów może zająć się tylko dobrze wyposażona, specjalistyczna firma. Warto jednak pamiętać o rutynowych czynnościach, które pozwolą na odświeżenie wentylacji. Kratki oraz części przewodów, do których możemy swobodnie sięgnąć, powinniśmy dokładnie umyć przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej podczas cotygodniowych porządków. Zdarza się, że przyczyna awarii wentylacji nie jest niedrożność kanału, a po prostu zalepiona kurzem kratka, uniemożliwiająca cyrkulację powietrza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas