Materiał Partnera Błędy podczas realizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej

Błędy podczas realizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej

Instalacja wodno-kanalizacyjna, która nie będzie sprawiać w przyszłości problemów, wymaga prawidłowego zaprojektowania, a także profesjonalnego wykonania za pomocą wysokiej jakości materiałów. Jak jednak uczy doświadczenie, nierzadko pojawiają się pewne pomyłki, którym warto odpowiednio wcześnie zapobiec. Jakie są częste problemy popełniane w trakcie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w budynkach jednorodzinnych?

Niestosowanie się do projektu instalacji

Poprawnie wykonany projekt instalacji to nie tylko gwarancja wygody użytkowania, ale także minimalizacji zużycia zasobów, w tym wody. Dlatego tak ważne, aby był on wykonany właściwie, co obejmuje odpowiedni przekrój rur doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki, a także ich optymalne rozmieszczenie ze względu na trasę przepływu. Ważne jest też, aby na etapie wykonywania nie stosować własnych metod, rzekomo lepszych, a posługiwać się zaleceniami dostępnymi w projekcie.

Nieodpowiednie ulokowanie szamba

Błędem wynikającym z niepraktycznego podejścia, może być także zbyt dalekie od wjazdu na posesję ulokowanie szamba na nieczystości. Chodzi o względy czysto praktyczne, bowiem musimy brać pod uwagę także okresowe jego opróżnianie przy użyciu specjalnych samochodów, co okaże się zdecydowanie łatwiejsze jeśli zbiornik będzie ulokowany blisko wjazdu, poza przestrzenią ogrodową.

Instalacja wodociągowa z niewłaściwych materiałów

Przy projektowaniu instalacji ważne są detale i fachowa wiedza, które mogą uchronić nas przed popełnianiem kardynalnych błędów. Jednym z nich jest zastosowanie rur miedzianych w obszarach, gdzie odczyn wody jest kwaśny. Tego typu błędy warto jak najszybciej wychwycić, aby uchronić się przed ewentualnymi poprawkami w przyszłości.

Łączenie rur z różnych materiałów

Sporadycznie spotykanym potknięciem jest także nieprzywiązywanie wagi do faktu, że łączone rury przy budowaniu sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, dla zachowania najlepszych właściwości, powinny być wykonane nie tylko z takich samych tworzyw, ale także przez tych samych producentów. W przeciwnym wypadku ze względu na nieco odmienne projekty i łączenia, może dojść do powstawania naprężenia oraz finalnego rozszczelnienia instalacji.

Instalacja wodno-kanalizacyjna powinna być wykonana fachowo i rzetelnie. W tym przypadku warto zdać się przede wszystkim na długoletnie doświadczenie, takie jak to firmy Przedsiębiorstwo Usługowe „Jaga”, które istnieje od 1994 i zajmuje się realizacją wszelkich usług ziemnych, w tym profesjonalnym wykonywaniem instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, a także gazowych. 

Opracowanie:

Przedsiębiorstwo Usługowe Jaga. Jadwiga Śledzik

Zabrze , Mickiewicza 64

Podziel się