Artykuł sponsorowany Jaki rodzaj docieplenia wybrać – pianka czy wełna?

Jaki rodzaj docieplenia wybrać – pianka czy wełna?

Jakiego materiału użyć do wykonania izolacji termicznej poddasza? Z całą pewnością zdania na ten temat będą podzielone, a wielu fachowców będzie próbowało przekonać nas do swojego typu. Obecnie największą popularnością cieszą się dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wełna mineralna, którą doskonale większość z nas zna od dawna. Jej największym rywalem stała się dziś pianka poliuretanowa, które przez długi czas nie była obecna na polskim rynku. Obecnie jednak ilość zwolenników tego rozwiązania, które można zastosować do docieplenia poddasza czy dachu w formie płyt lub natrysku, stale rośnie. Aby więc świadomie wybrać najlepszą dla nas opcję koniecznie należy zapoznać się z wadami oraz zaletami tych dwóch rozwiązań.

To co najważniejsze, czyli współczynnik przewodzenia ciepła Lambda

Współczynnik lambda dla wełny mineralnej oraz dla pianki poliuretanowej jest podobny, jednak ze szczelnością bywa już różnie. W tej kwestii wełna ustępuje miejsca piance, gdyż porównując właściwości oraz sposób instalacji obu materiałów okazuje się, że montaż wełny jest zdecydowanie trudniejszy i istnieje znacznie większe ryzyko powstania szczelin montażowych. Pianka daje możliwość uszczelnienia wszelkich zakamarków, przylegając do niemalże wszystkich powierzchni.

Izolacja termiczna – inne właściwości materiałów

Jeśli chodzi o paro przepuszczalność, to zarówno pianka, jak i wełna posiadają tę właściwość. Jednak wełna wykazuje większe skłonności do przepuszczania przez swą strukturę powietrza, przez co jej szczelność powietrzna jest mocno uzależniona od prawidłowego montażu folii paro izolacyjnej. Dlatego w kwestii powietrznoszczelności lepszym wyborem będzie pianka. Jest to również materiał zdecydowanie lżejszy od wełny, a co za tym idzie stanowi mniejsze obciążenie dla konstrukcji.

Pianka poliuretanowa wyróżnia się również wysokim poziomem przyczepności oraz bardzo niskim ciężarem, dzięki czemu możliwe jest nakładanie jej bezpośrednio na starsze konstrukcje, w których nie przewidziano w przeszłości miejsca na izolację. W związku z tym jest polecana i powszechnie stosowana przy docieplaniu oraz termomodernizacji starszych budynków. Pośród zalet piany podaje się również jej ponad 100-krotny rozrost od pierwotnej postaci, dzięki czemu pianka potrafi dotrzeć w trudno dostępne miejsca i dobrze je uszczelnić, jednak jeśli są one bardzo ciasne, to nie jesteśmy w stanie na oko sprawdzić czy wszystko zostało pokryte, dlatego do tych celów stosuje się kamerę termowizyjną. Wełna mineralna ciągle ma liczne grono zwolenników i nie ma co ukrywać, iż wybór materiału na ocieplenie domu jest kwestią indywidualną każdego inwestora.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas