Materiał Partnera Co warto wiedzieć o izolacji akustycznej?

Co warto wiedzieć o izolacji akustycznej?

Hałas jest czymś, czego nie lubi praktycznie każdy z nas, a w obecnych czasach jest on niestety wszechobecny z powodu chociażby zwiększonego ruchu pojazdów drogowych i szynowych, prac budowlanych czy głośnych koncertów plenerowych. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się odizolowanie naszych pomieszczeń od tego typu dźwięków, dlatego też warto zastosować tak zwaną izolację akustyczną. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o izolacji akustycznej.

 Do czego służy izolacja akustyczna?

Głównym zadaniem izolacji akustycznej jest, jak sama nazwa wskazuje, zmniejszenie poziomu hałasu, który może powstawać zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej budynków, dzięki czemu może ochronić poniekąd nasze zdrowie przed długotrwałym i bardzo uciążliwym oddziaływaniem dużych decybeli zarówno w domu jak i miejscu pracy.

Gdzie stosuje się izolację akustyczną?

 Większość z nas uważa, że izolacja akustyczna dotyczy tylko i wyłącznie budynków, jednakże jest to myślenie błędne, ponieważ tego rodzaju rozwiązania stosuje się również w miejscach takich jak statki, samoloty, pociągi, wszelkiego rodzaju maszyny produkcyjne czy też samochody, których praca także często generuje bardzo duży hałas lub okolice dróg, na których jest wysokie natężenie ruchu (montuje się wtedy specjalne osłony lub ekrany akustyczne).

Materiały do izolacji akustycznej

Generalnie w dziedzinie budownictwa najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym są płyty z wełny mineralnej (szklanej lub skalnej). Tego rodzaju materiał cechuje bardzo duża skuteczność pochłaniania fal dźwiękowych. Drugim rodzajem izolacji może być tak zwana wełna drzewna, która poza właściwościami izolującymi od hałasu posiada także dobre właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu można ją zastosować także na stropach. Kolejnym materiałem mogącym zapewnić nam izolację akustyczną jest styropian, a właściwie poddane obróbce mechanicznej płyty styropianowe lub styropian podłogowy.

Rodzaje izolacji akustycznej w budynkach

 W budynkach istnieją dwa rodzaje izolacji akustycznej i dzielą się na:

  • Izolacje od dźwięków z powietrza - Jest to rodzaj izolacji mający na celu zmniejszenie docierania do wnętrza pomieszczeń hałasów, takich jak ruch drogowy bądź kolejowy, hałasy przemysłowe czy po prostu hałas powodowany przez naszych sąsiadów, zaś jej wartość określa się przy pomocy wskaźników Rw+C oraz Rw+Ctr.

  • Izolacje od dźwięków uderzeniowych - Jest to rodzaj izolacji stosowany na tak zwanych podłogach pływających i jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zmniejszenie hałasu powodowanego przez przemieszczanie się po podłogach. To jaką izolację podłogową będziemy potrzebowali określane jest przy pomocy poziomu ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu znajdującym się poniżej a określane jest ono wartością Ln.

 Jak wykonać izolację akustyczną?

Teoretycznie izolację akustyczną w naszych domach czy biurach możemy wykonać sami, jednakże jeśli chcemy, aby efekt końcowy był naprawdę bardzo dobry, to warto zatrudnić w tym celu specjalistyczną firmę, która zajmuje się tego rodzaju zleceniami na co dzień- taką jak Krohn Isosystem, którą cechuje solidność oraz międzynarodowe doświadczenie.

Podziel się