Materiał Partnera Jaki nagrobek wybrać?

Jaki nagrobek wybrać?

Wybór nagrobka nie jest łatwym zadaniem. Przy jego pomocy chcemy upamiętnić śmierć swoich bliskich, dlatego zależy nam, aby był solidny, odporny na warunki atmosferyczne i przede wszystkim elegancki. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę nie tylko na zdobienia, ale także jego ogólną budowę i surowiec, z którego został wykonany. Granit czy marmur – który kamień jest lepszy i co umieścić na tablicy?

Budowa nagrobka

Bardzo ważnym elementem jest budowa nagrobka. To właśnie od niej zależy, czy cała konstrukcja będzie solidna. Podstawa powinna bez problemu utrzymywać jej ciężar. Wysokość krawężnika to kwestia indywidualna, jednak im wyższy, tym lepiej. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale też uniemożliwi nawiewanie piasku na powierzchnie płyty. Nakrywa składa się z jednej lub dwóch części – górnej i dolnej. Zwieńczeniem nagrobka jest tablica. Może być montowana bezpośrednio na płycie lub pionowo przy jej szczycie. Pionowe tablice są o wiele lepiej widoczne, dlatego najczęściej na takie rozwiązanie decydują się bliscy zmarłych osób.

Budowa nagrobka powinna być dostosowana do ilości miejsca na cmentarzu oraz ogólnych warunków. W dobrych zakładach kamieniarskich, na przykład firmie PIOTRUŚ z Wielkiego Klinczu, doświadczony kamieniarz doradzi, który typ nagrobka najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Granit czy marmur?

Wiele osób myśli o zamówieniu nagrobka wykonanego z marmuru, jednak kamień ten jest nieszczególnie polecany. Jego największą zaletą jest klasyczny wygląd, który ceniono już od czasów starożytnych. Bardzo łatwo poddaje się obróbce, dlatego nadaje się na rzeźby nagrobne, jednak jest o wiele mniej odporny na niesprzyjające warunki środowiska niż granit. Nagrobki granitowe uznaje się za wyjątkowo trwałe i wytrzymałe, dlatego to właśnie je można najczęściej zauważyć na cmentarzach. Granit nie jest też bardzo drogi, a jego cena jest jak najbardziej adekwatna do jakości.

Co umieścić na tablicy?

Projekt tablicy to także istotna kwestia podczas zamawiania nagrobka. Treści na niej powinny być wykonane estetycznie, ale ważne jest także, co dokładnie zostanie naniesione. Najważniejsze elementy tablicy nagrobkowej to: imię i nazwisko, data urodzenia oraz data zgonu. Na szczecie tablicy zwykle znajduje się skrót „śp.”. Niektóre rodziny decydują się również na umieszczenie cytaty upamiętniającego śmierć bliskiego oraz jego zdjęcie w odpowiednio zabezpieczonym obramowaniu. Tablica nagrobkowa powinna być czytelna z odległości kilku metrów, dlatego litery powinny być wykonane nie tylko w taki sposób, aby kontrastowały z tłem, ale też mieć odpowiednio dużą i wyraźną czcionkę. I Choć wszelkie zawijasy wyglądają naprawdę estetycznie, zwykle stosuje się bardzo prosty i staranny styl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas