Materiał Partnera Blaty granitowe czy blaty kwarcowe – które wybrać?

Blaty granitowe czy blaty kwarcowe – które wybrać?

Blaty granitowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich piękno i trwałość. Z kolei blaty z kwarcu mają podobne zastosowanie i właściwości, ale zupełnie inny wygląd. Oba rozwiązania znajdują swoich entuzjastów, dlatego sprawdźmy, co wziąć pod uwagę dopasowując blat do wnętrz, i które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w konkretnej przestrzeni kuchennej.

Kamień lity kontra kamień konstrukcyjny

Granit jest kamieniem litym – ciętym na płyty lub przetwarzanym na płytki, a następnie polerowanym przed montażem. Blaty kwarcowe są produkowane z kolei z kruszonego kwarcu, który miesza się z pigmentem do barwienia i żywicą jako spoiwem. Zawartość kwarcu wynosi zwykle od 92% do 94%. Kwarc, podobnie jak beton, jest silnie przetwarzany, co odbiera mu naturalny wygląd. Patrząc na kamień naturalny, jakim jest granit, można dostrzec prążki i niewielkie zmiany koloru, które sprawiają, że kamień jest wyjątkowy.
Osoby, które preferują naturalne konstrukcje i autentyczne kamienne blaty, z pewnością docenią szlachetność konstrukcji z granitu. Alternatywnym rozwiązaniem do kuchni są blaty wykonane z łupku lub wapienia, które również prezentują się bardzo naturalnie i z pewnością przypadną do gustu zwolennikom naturalnych rozwiązań.

Wygląd granitu i kwarcu – kwestia trwałości

Granit wykazuje niewielkie, naturalne różnice w odcieniach – kolory wahają się od barw ziemi po błękity, zielenie i róże. Zabarwienie kwarcu jest bardziej spójne, a blaty są dostępne w szerszej gamie kolorystycznej (wszystko dzięki pigmentom dodanym do kwarcu). Chociaż naturalny granit jest uderzająco piękny, ma swoje wady. Kamień należy dokładnie uszczelniać podczas montażu i regularnie konserwować. Kwarc nie jest wymagający pod względem pielęgnacyjnym. Co więcej, blaty z kamienia naturalnego dość łatwo się plamią i odbarwiają. Wybierając granitowy blat, warto sprawdzić, czy został uszczelniony produktem na bazie żywicy – odpowiednie przygotowanie kamienia sprawi, że będzie bardziej odporny na zużycie.

Ekologiczny materiał budowlany

Blaty z naturalnego granitu, dostępne w ofercie Polpak, emitują mniej węgla podczas produkcji niż blaty kwarcowe. Żaden z nich nie wyzwala znacznych ilości lotnych związków organicznych, dlatego mogą zostać uznane za materiały budowlane przyjazne dla środowiska naturalnego. Łatwość w utrzymaniu czystości blatów kwarcowych jest jednym z głównych powodów, dla których preferują je rodziny z małymi dziećmi. To także praktyczniejsze rozwiązanie dla osób starszych, które są bardziej podatne na wirusy i bakterie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas