Artykuł sponsorowany Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Nie da się ukryć, iż okres zimowy stanowi prawdziwe wyzwanie dla każdej konstrukcji dachowej. Niezależnie od rozmiarów czy kształtu dachu, padający śnieg zawsze jest dużym zagrożeniem. Na dachach płaskich może on zalegać, co obciąża całą konstrukcję, z kolei z dachów skośnych zsuwa się, zagrażając przechodniom. Do tego dochodzi problem topnienia śniegu i zbierającej się w wyniku tego wody. Jak w takim razie chronić dach zimą?

Sprawdź dach przed zimą

Aby skutecznie zabezpieczyć dach przed śniegiem, warto zacząć działać już w okresie jesiennym. Wtedy bowiem zaleca się przeprowadzanie przeglądów oraz ewentualnych napraw dachów. Kluczową kwestią jest tu wykrycie wszelkich nieszczelności, czy to powstałych w wyniku błędów projektowych, czy konstrukcyjnych. Obluzowane dachówki, źle dopasowane obróbki blacharskie czy nieprawidłowo położona izolacja - wszystko to może sprawić, że dach będzie przeciekał, co odczują mieszkańcy szczególnie dotkliwie podczas obfitych opadów śniegu. Z tego powodu tak ważne jest, by przed zimą dach obejrzał solidny dekarz, który dokładnie zbada stan pokrycia dachowego, więźby i wentylacji.

Oprócz tego istotne znaczenie ma regularna konserwacja dachu oraz jego oczyszczanie. - Dodaje ekspert z firmy Solidny Dekarz. - Usuwanie osadów, sadzy i innych zanieczyszczeń zapobiegnie uszkodzeniu połaci dachowej, a prace konserwacyjne polegające na nakładaniu powłok ochronnych sprawią, że dach będzie lepiej zabezpieczony na wypadek opadów śniegu.

Ochrona przeciwśniegowa

Warto pamiętać, że trwały, funkcjonalny i wytrzymały dach zależy nie tylko od odpowiednio wykonanej konstrukcji więźby czy od wyboru dobrego pokrycia dachowego. Istotne znaczenie, szczególnie w kontekście zabezpieczenia przed zimą, mają tu dodatkowo montowane na dachach akcesoria. Mowa tu o elementach ochrony przeciwśniegowej, które pozwalają bezpiecznie korzystać z dachu w zimowe miesiące i sprawiają, że śnieg nie stanowi zagrożenia ani dla budynku, ani dla ludzi w jego otoczeniu. Niezbędna jest instalacja komunikacji dachowej, np. stopni i ław kominiarskich, które umożliwią bezpieczne poruszanie się po połaci w celu odśnieżenia dachu. Przydatnym rozwiązaniem w przypadku dachów skośnych są elementy ochrony przeciwśniegowej, np. specjalne płotki, które zapobiegają zsuwaniu się zasp śnieżnych. Ważną kwestią jest również odpowiednio dobrane orynnowanie, dzięki któremu woda z topiącego się śniegu zostanie sprawnie odprowadzona poza budynek. Tak zabezpieczony dach przed zimą będzie dobrze przygotowany nawet na obfite opady śniegu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas