Artykuł sponsorowany Jak zaadaptować poddasze?

Jak zaadaptować poddasze?

Adaptacja poddasza pozwala na uzyskanie dodatkowej, niezwykle cennej powierzchni mieszkalnej. Aby jednak stworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń, proces ten należy wykonać prawidłowo, stosując nie tylko właściwe materiały, ale także pamiętając o kilku podstawowych czynnościach wykonawczych. Kluczowe jest oczywiście także dokładne określenie swoich potrzeb względem poddasza i tego, co zamierzamy osiągnąć.

Zadbaj o procedury

Zdarza się, że przebudowa poddasza wymaga ingerencji w konstrukcję domu, np. zmianę więźby dachowej, wstawienie okna lub wzmocnienie stropu. Wówczas konieczne jest zachowanie pewnych procedur budowlanych, tj. uzyskanie pozwolenie na przebudowę, co obejmuje m.in. stworzenie dedykowanego projektu architektoniczno-budowlanego.

Stawianie ścianek działowych

Przy podziale pomieszczeń na adaptowanym poddaszu, jednym z pierwszych etapów jest zbudowanie ścianek działowych. Najczęściej wykonywane są one z praktycznych i niedrogich płyt gipsowo-kartonowych, które są łatwe w montażu, a także pozwalają na zakrycie nieestetycznych elementów wyposażenia, takich jak instalacje lub konstrukcyjne elementy domu.

Izolacja

Jednym z głównych parametrów, który będzie miał znaczenie dla funkcjonalności zaadaptowanego poddasza, jest właściwa izolacja, a w zakres jej wykonania wchodzi m.in. zabezpieczenie dachu, skosów i sufitu materiałami gwarantującymi niskie straty ciepła. Straty mogłyby bowiem wynieść nawet 30% w przypadku domu jednorodzinnego, co w sezonie grzewczym generowałoby ogromne koszty. Jak przyznaje Kamil Zabrodzki, właściciel firmy budowlanej Solber, na tego typu materiałach nie wolno oszczędzać i najlepiej wykorzystać sprawdzone metody, takie jak podwójna warstwa wełny mineralnej zastosowana na dachu, co zagwarantuje ciepło i komfort użytkowania.

Odpowiednie oświetlenie

Kolejnym, istotnym czynnikiem, który wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń, jest ilość dopływającego do nich światła. Element ten staje się jeszcze bardziej znaczący w przypadku poddaszy, które w sposób naturalny otrzymują go nieco mniej. Stąd też obok naturalnego oświetlenia, istotne jest odpowiednie oświetlenie sztuczne. Powinno być ono jednak nie tylko praktyczne, ale także energooszczędne i ulokowane w sposób ergonomiczny, tzn. we właściwych miejscach.

Adaptacja poddasza to skomplikowany proces, wymagający dokładnego zaplanowanie działań oraz ich rzetelnego przeprowadzenia tak, aby pomieszczenia były funkcjonalne oraz nie generowały dodatkowych niepotrzebnych kosztów, związanych m.in. z nadmiernymi stratami ciepła.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas