Materiał Partnera Jak wykonać odwiert pod pompę ciepła?

Jak wykonać odwiert pod pompę ciepła?

Gruntowa pompa ciepła pozwala czerpać energię zgromadzoną w gruncie, dzięki czemu jest nie tylko efektywnym, ale również ekologicznym urządzeniem grzewczym. Na działkach o niewielkich rozmiarach lub nieregularnym kształcie montowane są zazwyczaj gruntowe pompy ciepła z kolektorem pionowym, które wymagają głębokiego odwiertu. W jaki sposób się go wykonuje?

Przebieg wykonania odwiertu pod pompę ciepła 

Wykonywaniem odwiertów pod pompy ciepła zajmują się specjalistyczne firmy. Najlepiej wybrać wykonawcę o wieloletnim doświadczeniu, takiego jak firma wiertnicza FHU Daniel z Zakopanego, ponieważ poprawność wykonania odwiertu wpływa na efektywność instalacji grzewczej, a usunięcie ewentualnych błędów w późniejszym terminie będzie kłopotliwe i kosztowne. Warto upewnić się, czy wykonawca zapewnia wszelką niezbędną dokumentację (projekt geologiczny, dokumentację wykonawczą itd.), a także czy udziela gwarancji na wykonany odwiert. Jeśli chodzi o czas prac, to wywiercenie otworu o głębokości 100 metrów i wykonanie innych niezbędnych czynności trwa zazwyczaj nie więcej niż kilka godzin. Pracownicy muszą mieć dostęp do prądu oraz bieżącej wody.

Przebieg wykonania odwiertu pod pompę ciepła jest uzależniony od rodzaju podłoża oraz dostępności przestrzeni. Najczęściej prace prowadzone są metodą płuczkową – urobek wypłukiwany jest wodą i przenoszony do otworu płuczkowego. Do wykonanego odwiertu opuszczana jest sonda gruntowa. Przyjmuje ona postać rur z polietylenu, którymi krąży mieszanina wody i substancji niezamarzającej zwana solanką. Rury układane są podwójnie, w kształcie litery „U”, co pozwala zagwarantować większą niezawodność połączeń. Wielkość instalacji jest dostosowywana do rocznego (rzeczywistego lub planowanego) zużycia energii w budynku. Na koniec wykonywana jest próba ciśnieniowa, która pozwala upewnić się, czy prace zostały przeprowadzone we właściwy sposób.

Kiedy wykonać odwiert pod pompę ciepła? 

Odwiert pod pompę ciepła musi być wykonany w temperaturze dodatniej, więc prace można zaplanować na dowolny termin między marcem a listopadem. W przypadku nowego domu na wykonanie odwiertu pod pompę ciepła najlepiej zdecydować się jeszcze przed wylaniem fundamentów – sprzęt wiercący umieszczany jest najczęściej na samochodzie ciężarowym (mniejsze maszyny stosowane są rzadziej, ponieważ ich wydajność jest niższa), więc z racji pokaźnych rozmiarów potrzebuje dużo miejsca. Prowadzenie prac na etapie budowy domu lub przy już wybudowanym budynku jest co prawda możliwe, ale znacznie utrudnione.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas