Artykuł sponsorowany Czym są sieci trakcyjne?

Czym są sieci trakcyjne?

Sieci trakcyjne obecne są w każdym kraju. Aktualnie istnieje kilka różnych technologii ich budowy. Te starsze często są modernizowane przez odpowiednie firmy. Są one niezbędne, aby pojazdy zasilane elektrycznie mogły się poruszać po drogach i przewozić ludzi. Czym są kolejowe sieci trakcyjne? Jakie rodzaje są najczęściej budowane w Polsce? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym są kolejowe sieci trakcyjne?

Jest to zespół przewodów oraz szyn kolejowych, które budowane są przy pomocy odpowiednich urządzeń i materiałów. Umożliwiają one poruszanie się po jezdni wszelkich pojazdów zasilanych elektrycznie (na przykład tramwajów). Zalicza się do nich również konstrukcje wsporcze. Warto wiedzieć, że w różnych krajach stosuje się różne techniki budowy sieci trakcyjnych. Przewody i szyny trakcyjne niezbędne są do przetwarzania prądu, który jest wysyłany tam z podstacji trakcyjnej. W podstacjach trakcyjnych prąd przemienny przekształcany jest na prąd stały (to nim zasilane są silniki pojazdów trakcyjnych).

Jakie są zasady konstrukcji sieci trakcyjnej?

Najprostsza i dosyć często stosowana konstrukcja sieci trakcyjnych to taka, która składa się tylko z jednego przewodu, który rozwieszony jest centralnie nad torami.  Odbierak prądu porusza się (ślizga) wzdłuż powstałego przewodu od jednego punktu do drugiego. Ten rodzaj, nazywany jest siecią trakcyjną płaską. Wadą tej konstrukcji jest iskrzenie linii oraz możliwość odrywania się odbieraka, co spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi.

Kolejnym rodzajem sieci trakcyjnych jest sieć łańcuchowa. Jest to bardzo często stosowana technologia w większości krajów europejskich. Sieć łańcuchowa pojedyncza polega na zamontowaniu przynajmniej jednej liny nośnej oraz przewodu jezdnego. Natomiast istnieje jeszcze jeden rodzaj, jakim jest sieć łańcuchowa wielokrotna (tutaj wykorzystuje się linie nośną oraz linię pomocniczą).

W skład sieci trakcyjnych wchodzą:

  • przewody - to najważniejsza część, bez której poruszanie się pojazdów szynowych nie byłoby możliwe
  • liny- są to gołe przewody wielodrutowe, których parametry są ściśle określone przez normę PN-E-90081-1996
  • konstrukcje wsporcze - w skład konstrukcji wsporczych wchodzą bramki, słupki oraz wieże. Najczęściej wykorzystuje się słupy kratowe, dwuteownikowe oraz betonowe.
Opisaliśmy już, czym są kolejowe linie trakcyjne i co wchodzi w ich skład. Jeżeli planujesz ich budowę lub modernizację, musisz pamiętać, aby zatrudnić specjalistów, którzy zajmą się budową i przygotowaniem projektu. Jedną z godnych polecenia firm świadczących usługi elektroenergetyczne jest TRAKCJA-PL!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas