Artykuł sponsorowany Jak wygląda przegląd kominiarski i czyszczenie komina w domu jednorodzinnym?

Jak wygląda przegląd kominiarski i czyszczenie komina w domu jednorodzinnym?

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina w domu jednorodzinnym jest niezwykle ważne, gdyż wpływa nie tylko na efektywność procesu spalania paliw kopalnianych, ale również na bezpieczeństwo domowników. Jeżeli komin będzie zanieczyszczony smołą i innymi szkodliwymi substancjami, to może dojść do wybuchu lub pożaru, który zniszczy dorobek całego życia. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat kontroli kominiarskiej i jak często powinno się jej dokonywać!

Czemu kontrola kominiarska jest tak ważna?

Sezon grzewczy rozpoczynający się jesienią powinien być poprzedzony kontrolą kominiarską, niezalenie od rodzaju posiadanego kotła grzewczego i używanego paliwa kopalnianego. Dzięki temu można upewnić się czy stan techniczny i szczelność komina są prawidłowe oraz wykonać jego czyszczenie. Oprócz sprawdzonej instalacji grzewczej, trzeba kontrolować także regularnie komin, gdyż jego zanieczyszczone wnętrze może być przyczyną wybuchu lub pożaru. Profesjonalny przegląd kominiarski to nie tylko formalność, ale również istotna zasada bezpieczeństwa, którą powinni przestrzegać właściciele domów jednorodzinnych. Ponadto, dokument otrzymany od kominiarza posiadającego odpowiednie uprawnienia jest jednym z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.

Szczególnie niebezpieczna jest smoła, która wydziela się z opału spalanego ze zbyt małym dostępem powietrza. Ma ona zdolność do osadzania się na ściankach komina, zaś w trakcie podwyższania temperatury, wydzielają się z niej łatwopalne opary i wystarczy jedynie mała iskra, powstająca np. w wyniku dokładania opału, aby wybuchł pożar. Z kolei sadza ma tendencję do opadania w dół i zasklepiania światła komina. Przez taki stan rzeczy wydzielają się niebezpieczne i silnie trujące gazy, jak np. tlenek węgla, zwany potocznie czadem. Niekontrolowany i szybki wzrost ich stężenia w przewodzie kominowym może spowodować eksplozję, stanowiącą ogromne zagrożenie dla całego budynku mieszkalnego.

Jak przebiega przegląd kominiarski i czyszczenie komina?

Częstotliwość wykonywania kontroli kominiarskich zależy od rodzaju wykorzystywanego paliwa stałego lub płynnego. W domach jednorodzinnych powinno się taki przegląd komina wykonać przynajmniej raz do roku. W przypadku paliw stałych, jak drewno czy węgiel zaleca się wykonywanie takich kontroli nawet dwa razy do roku. Wykonanie przeglądu kominiarskiego i czyszczenie komina najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, czyli wczesną jesienią oraz skorzystać z usług profesjonalnego oraz doświadczonego Zakładu Kominiarskiego Porąbka Grzegorz z miejscowości Rydułtowy w województwie śląskim. Przegląd kominiarski z dachu obejmuje sprawdzenie drożności, przebiegu i szczelności przewodów kominowych (do czego wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia kominiarskie), a także samo czyszczenie i udrożnienie przewodu kominowego, dokładna ocena stanu komina ponad powierzchnią dachu.

W miejscu montażu urządzeń instalacji grzewczej kominiarz sprawdza funkcjonowanie urządzeń podłączonych bezpośrednio do przewodu kominowego. Oprócz przewodu dymowego sprawdzane zostają również przewody spalinowe i wentylacyjne. Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w kominie, kierowane są do dołu i usuwane przez specjalny otwór rewizyjno-wyczystny. Fachowcy z Zakładu Kominiarskiego w swojej pracy wykorzystują najwyższej jakość sprzęt, jak elektroniczne anemometry do pomiaru ciągu w kanałach kominowych, a także detektory do wykrywania niedrożności kanałów kominowych, dzięki czemu można mieć pewność, że usługi czyszczenia zostaną wykonane dokładnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter