Artykuł sponsorowany Specjalista z Zakładu Usług Kominiarskich zdradza, jakie usterki kominowe zdarzają się najczęściej

Specjalista z Zakładu Usług Kominiarskich zdradza, jakie usterki kominowe zdarzają się najczęściej

Można śmiało powiedzieć, że sprawny komin to bezpieczny dom. Niedrożność lub nieszczelność przewodów kominowych może doprowadzić do zatrucia toksycznymi gazami lub nawet śmierci domowników. Aby się przed tym uchronić, należy regularnie wykonywać przeglądy techniczne. Zapytaliśmy kominiarzy z warszawskiego Zakładu Usług Kominiarskich o to, z jakimi usterkami mają do czynienia najczęściej.

Uszkodzenie konstrukcji komina

Jakość zaprawy kominiarskiej może zadecydować o trwałości komina. Jeśli do jego budowy użyto kiepskiego materiału, ściany kominowe dość szybko zaczną się zużywać. Zaprawa kominowa niszczy się na skutek działania agresywnych spalin oraz przez osiadanie mokrej sadzy na ścianach komina. Prowadzi to do osłabienia wiązania cegieł, co rodzi wiele problemów. Wilgoć zaczyna przedostawać się do wnętrza komina, powodując jego uszkodzenie. Im szybciej usterka zostanie zauważona, tym łatwiejsza i tańsza będzie jej naprawa. Ignorowanie awarii przyniesie zaś odwrotny skutek.

Uszkodzenie wnętrza komina

Przewody kominowe nieustannie narażone są na działanie toksycznych spalin, które mają destrukcyjny wpływ na ich konstrukcję. Z tego powodu wnętrze komina zabezpiecza się odpowiednimi wkładami kominowymi. Z czasem mogą one ulec uszkodzeniom mechanicznym i korozji. Nierzadko dochodzi też do uszkodzenia przewodu kominowego w wyniku pożaru sadzy. Nie należy korzystać z komina, jeśli zdajemy sobie sprawę z jego złego stanu technicznego. Może to doprowadzić do zawilgocenia ścian kominowych, pojawienia się wykwitów na ścianach zewnętrznych, zatrucia tlenkiem węgla lub nawet pożaru całego budynku.

Kreozot w kominie

Kreozot, czyli sadza szklista, odkłada się na ściankach przewodu kominowego i rurach. Jak informuje kominiarz z Zakładu Usług Kominiarskich Janusz Mitas – substancja ta powstaje na skutek palenia w piecu nieodpowiednio wysuszonym drewnem. Taki materiał opałowy ma w swojej strukturze dużą zawartość wody, która obniża temperaturę spalania, co sprzyja osadzaniu się sadzy szklistej. Inną przyczyną powstawania kreozotu jest zbyt niska temperatura pieca, przez co drewno nie ulega całkowitemu spaleniu. Duża ilość sadzy w kominie może zaowocować samozapłonem. W przypadku, gdy komin nie posiada zabezpieczenia w postaci wkładu, może dojść wówczas do jego popękania. W efekcie staje się on nieszczelny i nie nadaje się do dalszego użytku.

Naprawą wszelkich usterek kominowych powinni zając się wysoko wykwalifikowani specjaliści. Zakład Usług Kominiarskich w Warszawie ma trzydziestoletnie doświadczenie w branży. Dysponuje nowoczesnym sprzętem, który usprawnia diagnozowanie usterek oraz ich reperację.

Zaufaj ekspertom, oddaj swój komin w dobre ręce!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas