Artykuł sponsorowany Jak wygląda prawidłowe układanie gontu bitumicznego

Jak wygląda prawidłowe układanie gontu bitumicznego

Gonty bitumiczne mogą okazać się idealnym wyborem. Jest to ładne i trwałe pokrycie dachowe, które przy okazji także może kusić ceną. Właśnie dlatego relacja korzyści do kosztów przekonuje wielu inwestorów do zdecydowania się właśnie na tego rodzaju pokrycie. Jak jednak wygląda montaż gontu? Dowiedz się, jak wygląda układanie gontu bitumicznego, na jakie etapy się dzieli oraz na co warto zwrócić największą uwagę, by nie popełnić błędu.

Etap przygotowawczy, czyli co zrobić przed układaniem gontu

Tak naprawdę przed rozpoczęciem montażu gontu bitumicznego czeka wiele prac – które mogą wykonać takie firmy, jak np.Krzysztof Basamania z Kozłówka –bardzo ważnych do osiągnięcia pożądanego, estetycznego i solidnego efektu. W ramach prac przygotowawczych powstają takie elementy, jak:

  • podłoże,
  • wentylacja,
  • krycie wstępne.

Zawiera się w tym montaż desek okapowych czy szczytowych, wylotów wentylacji oraz rynien. Bardzo ważne jest także przygotowanie obróbek blacharskich w miejscach stykania się dachu z pozostałymi częściami budynku – przy dachu, wzdłuż ścian itp. – które następnie należy zagruntować. Ostatnią częścią przygotowań jest położenie warstwy podkładowej z papy. W tym momencie można już przechodzić do właściwego etapu prac, którym jest…

Układanie gontu bitumicznego

Ze względu na to, że gonty i dachówki bitumiczne są bardzo elastyczne, to wymagają bardzo sztywnego podłoża wykonanego np. z:

  • drewna,
  • sklejki,
  • płyt wiórowych.

Bardzo ważne jest, by podłoże było wodoodporne, suche i zabezpieczone preparatami chroniącymi przed ogniem i rozwojem grzybów. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, że dach będzie nam służyć przez wiele lat i nie będzie nadmiernie niszczeć w trakcie eksploatacji. Przed rozpoczęciem układania gontu bitumicznego należy przechowywać go w suchym i zaciemnionym miejscu, ponieważ tego rodzaju materiał jest bardzo wrażliwy na temperaturę oraz promienie UV.

Samo wykonanie powinno zostać przeprowadzone w ciepły dzień, dzięki czemu dojdzie do samowulkanizacji – pod wpływem ciepła materiał samoistnie przyklei się do podłoża. Warto zwrócić uwagę, czy zakupiony gont jest fabrycznie pokryty warstwą kleju bitumicznego. W innym przypadku klejeniem musi zająć się ekipa kładąca pokrycie dachowe. Układanie gontu rozpoczyna się od okapu, a pasy powinny być kładzione tak, aby były przesunięte względem siebie o pół dachówki. Dzięki temu pokrycie będzie solidnie wykonane, co zapewni nam trwałość na długie lata eksploatacji. Dlatego warto zostawić to profesjonalistom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas