Artykuł sponsorowany Jak wydłużyć żywotność klimatyzatora?

Jak wydłużyć żywotność klimatyzatora?

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć przed wyborem klimatyzatora, jest planowany czas jego pracy. W zależności od zastosowania i typu urządzenia okres eksploatacji może wynosić od kilku do kilkudziesięciu lat. Przykładowo, modele zaprojektowane z myślą o serwerowniach pracują ok. 10 lat, mimo że opisy producenckie głoszą, że odpowiednio eksploatowane mogą przetrwać nawet trzy dekady! Sprawdźmy zatem, od czego zależy żywotność sprzętu.

Żywotność klimatyzatorów – od czego zależy?

Nowoczesne jednostki z ekologicznym czynnikiem chłodzącym mogą pracować przez kilkanaście lat bez potrzeby wymiany podzespołów. Warunkiem jest prawidłowy montaż klimatyzatora. W przypadku urządzenia, w którego skład wchodzi jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, lub kilka jednostek wewnętrznych, podstawą jest prawidłowe usytuowanie skraplacza. Jak wskazuje ekspert z firmy Błażejewski Chłodnictwo i Klimatyzacja, nie powinien znajdować się w miejscu wyeksponowanym na działanie promieni słonecznych. Nieprzemyślana lokalizacja urządzenia może skutkować jego rozszczelnieniem, co prowadzi do nadmiernego gromadzenia się skroplin i wyciekania do pomieszczenia.

Serwis klimatyzacji – wydłuż żywotność urządzenia

Regularne przeglądy klimatyzacji to najlepszy sposób na uniknięcie awarii i szybkie zdiagnozowanie usterki, która może doprowadzić do unieruchomienia sprzętu. Badanie instalacji powinno być wykonywane dwa razy w ciągu roku w okresach przejściowych – wiosną (marzec/kwiecień) oraz jesienią (wrzesień/październik). Stosowanie się do tego zalecania daje pewność, że filtry i wymienniki ciepła będą czyste, gwarantując niezakłócony przepływ powietrza i zmniejszony pobór prądu. Czyszczenie filtrów w klimatyzatorze powinno odbywać się co trzy miesiące, chyba że w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń. Zdarza się, że serwisanci demontują tackę i stosują specjalny wentylator nadmuchowy, który umożliwia pozbycie się wszelkich osadów. Na koniec sprawdza się temperatury nadmuchowe i pobór energii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas