Artykuł sponsorowany Jak wybrać odpowiednią metodę docieplenia budynku?

Jak wybrać odpowiednią metodę docieplenia budynku?

Obecnie większość nowych i termomodernizowanych budynków ociepla się metodą lekką-mokrą lub lekką-suchą. Te dwie technologie wybierane są przez inwestorów m.in. ze względu na świetną relację jakości do ceny. Koszt materiałów (zwykle styropianu lub wełny mineralnej) oraz robocizny jest relatywnie niski, zaś wysoka skuteczność gotowych izolacji zapewnia szybki zwrot inwestycji. 

Docieplanie budynków metodą lekką-mokrą

Zdecydowana większość budynków w Polsce docieplana jest metodą lekką-mokrą (metodą bezspoinowego systemu ocieplenia, BSO), w której wszystkie elementy docieplenia są połączone ze sobą za pomocą zapraw i klejów. Do zewnętrznych ścian mocowana jest warstwa materiału izolacyjnego, który następnie zabezpiecza się siatką z włókna szklanego. Ostatnia warstwa wykonywana jest z zaprawy tynkarskiej. Olbrzymia różnorodność dostępnych obecnie tynków cienkowarstwowych umożliwia wykończenie elewacji na rozmaite sposoby, co pozwala na osiągnięcie niezwykle dekoracyjnych efektów.

Dzięki siatce z włókna szklanego elewacje docieplone z wykorzystaniem BSO doskonale radzą sobie z naprężeniami termicznymi, są więc odporne na  pękanie i bardzo trwałe, a pod warunkiem zastosowania odpowiedniej grubości materiału izolacyjnego, zapewniają znaczne oszczędności w zużyciu energii. Wysoka estetyka dekoracyjnych tynków sprawia, że metoda lekka-mokra jest powszechnie stosowana do docieplania budynków mieszkalnych i obiektów reprezentacyjnych.

Docieplanie budynków metodą lekką-suchą

W metodzie lekkiej-suchej warstwa izolacyjna również montowana jest na zewnętrznych ścianach budynku, jednak prace przebiegają w zupełnie inny sposób, bez wykorzystania mokrych klejów czy zapraw. Materiał izolacyjny mocowany jest do wzniesionego wcześniej rusztu, a wszystkie połączenia wykonywane są mechanicznie. Od zewnątrz konstrukcję zamyka okładzina elewacyjna. Moda na docieplanie domów mieszkalnych metodą lekką-suchą w Polsce trwała dość krótko – śladem po niej są domy wykończone tzw. sidingiem. Obecnie technologię wykorzystuje się głównie do tworzenia systemów elewacji wentylowanych w obiektach handlowych.

Wybór najlepszej metody docieplenia budynku najlepiej skonsultować ze specjalistą. W Poznaniu i okolicach takie usługi świadczy Zakład Remontowo-Budowlany Renor. Przedsiębiorstwo od dziesięcioleci specjalizuje się w pracach elewacyjno-dociepleniowych, a zatrudnieni w nim inżynierowie są w stanie znaleźć najlepsze rozwiązanie zarówno dla nowoczesnego obiektu usługowego, jak i zabytkowej kamienicy.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas