Artykuł sponsorowany Jak wybrać materiał do termoizolacji budynku?

Jak wybrać materiał do termoizolacji budynku?

Termoizolacja budynku wpływa na zwiększenie komfortu cieplnego, poprawienie akustyczności oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Wykonywana jest zwykle w budynkach, w których dotychczasowa izolacja okazała się niewystarczająco efektywna. Ocieplając ściany zewnętrzne, podłogi na gruncie oraz dach nie można stosować pełnej dowolności. Każda przegroda charakteryzuje się wartością współczynnika U, który w przypadku ścian zewnętrznych wynosi 0,20 W/(m2K) a dla dachów 0,15 W/(m2K). Jak wykonać termoizolację budynku?

Wykonanie termoizolacji budynku

Docieplając budynek, stosuje się najczęściej wełnę mineralną lub styropian. Wełna mineralna, którą wykorzystuje się do izolacji ścian i dachów musi mieć bardzo dobre właściwości cieplne, tłumić dźwięki i być niepalna, a przede wszystkim odporna na wysoką temperaturę. Materiał ten powinien także wykazywać się wysoką paroprzepuszczalnością i elastycznością, aby łatwo dopasowywać się do izolowanego miejsca.

Styropian stosuje się natomiast w większości do izolowania ścian i przegród poziomych. Jego zaletą jest przede wszystkim niska waga, która ułatwia transport oraz dobre właściwości termoziolacyjne. Jest także nisko nasiąkliwy, prosty w obróbce oraz montażu, a także obojętny dla skóry i błon śluzowych. Termoizolacja budynku to zarówno docieplenie ścian, jak i dachów. O ile docieplanie ścian jest powszechnie kojarzone z termoizolacją, o tyle docieplenie dachu zyskało popularność w ostatnich latach. Niewłaściwie wykonane pokrycie dachowe przyczynia się do dużej utraty ciepła w okresie grzewczym – nawet do 25%. Proces termoizolacji dachu polega na wymianie obróbki blacharskiej, układaniu styropianu, a także ocieplaniu pokrycia po wewnętrznej stronie. W przypadku docieplania budynków popularną metodą jest ETICS – metoda lekkomokra. Polega na mocowaniu warstwy izolacji z wełny mineralnej lub styropianu na zewnętrznych ścianach domu. Następnie zabezpieczana jest przy użyciu siatki z włókna szklanego. Do takiej konstrukcji przykleja się zaprawę tynkarską, która mieszana jest z niewielką ilością wody. Cała izolacja jest bardzo lekka i nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku.

Dlaczego termoizolacja budynku to istotne rozwiązanie?

Nieszczelna obróbka blacharska oraz mostki termiczne ścian wiążą się z dużymi ubytkami ciepła. Dziury i przerwy pomiędzy elementami konstrukcyjnymi, a także wykończeniem mogą sprawić, że podczas deszczu do przestrzeni budynku będzie dostawać się woda. To przyczynia się z kolei do zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych materiałów dociepleniowych. 

Jak mówi pracownik firmy TynkPol oferującej docieplanie budynkówTermoizolacja budynków to nie tylko docieplanie ścian. Nie wolno także zapominać o dachu, którego odpowiednia izolacja ogranicza straty ciepła. W tym celu stosuje się m.in. układanie styropapy (nowoczesnego materiału używanego do docieplania budynków). Charakteryzuje się doskonałymi parametrami przewodności cieplnej oraz lekkością. Stosuje się dwie cieńsze warstwy styropapy i układanie ich „na zakładkę”. W taki sposób można stworzyć ciągłą izolację i uniknąć powstawania mostków termicznych 

Decydując się na docieplanie budynku, należy skorzystać z usług profesjonalnych firm oferujących takie działania. Wiedza oraz doświadczenie pracowników, a także obsługa z najnowszymi standardami europejskimi to gwarancja fachowej pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas