Materiał Partnera Jak wybrać i zainstalować idealne płytki ścienne i podłogowe?

Jak wybrać i zainstalować idealne płytki ścienne i podłogowe?

Płytki to jedne z najpopularniejszych rozwiązań podłogowych. Oprócz tego, że są mocne i trwałe, nadają przestrzeniom mieszkalnym eleganckiego i minimalistycznego wyglądu. Łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, z łatwością komponują się z wystrojem każdego wnętrza. Sprawdźmy, jakie rodzaje płytek są dostępne na rynku, jak wybrać te najlepsze oraz jak je zamontować!

Rodzaje płytek – montaż płytek we wnętrzach 

Najpopularniejszymi płytkami są płytki ceramiczne dostępne w odmianach szkliwionych (polerowanych) i nieszkliwionych. Glazurowane płytki ceramiczne występują w wariantach gładkich lub zdobionych i mogą być stosowane zarówno na podłogach, jak i ścianach. Z kolei płytki cementowe są niezwykle trwałe i mocne, dzięki czemu doskonale sprawdzają na tarasach i podłogach zewnętrznych. Z racji tego, że nie mają gładkiego wykończenia, zapewniają dobrą przyczepność, nawet gdy są mokre. Użytkownicy, ceniący trwałość i wodoodporność, z pewnością docenią płytki z terakoty. Wykonane z naturalnej gliny, przeszklone w celu zmiany koloru, doskonale nadają się do podłóg i ścian.
Korzystając z usług profesjonalnej ekipy remontowej, np. z firmy Janusza Lesiaka, można liczyć na pomoc w zakresie doboru i instalacji płytek. 

Wybór odpowiedniego rodzaju płytek – remont salonu

W przypadku salonu i otwartych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się duże płytki w kolorze kości słoniowej lub szarości, natomiast w mniejszych wnętrzach doskonałym wyborem będą płytki podłogowe w jasnych kolorach. Decydując się na jasne płytki o małym formacie, warto zadbać o ich właściwe fugowanie. Dobrze dobrana i wykonana fuga nie tylko zabezpieczy podłogę przed działaniem wilgoci, ale też zwiększy atrakcyjność wizualną płytek.
Fugowanie nie dotyczy wyłącznie płytek podłogowych częstą praktyką remontową jest fugowanie płytek ściennych. Klienci, poszukujący eleganckich i funkcjonalnych płytek tego typu, chętnie sięgają po błyszczące lub satynowe płytki, które są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu. Ciemne lub ziemiste płytki świetnie sprawdzą się w przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ zakamuflują brud i zużycie podłoża.

Płytki do łazienki – jakie wybrać?

Płytki ceramiczne to preferowany wybór do wilgotnych pomieszczeń. Te Szkliwione dobrze sprawdzają się na ścianach łazienek, ale z racji swojej struktury i podatności na zamoczenie, nie są zalecane do instalacji na podłożu poziomym. W przypadku instalacji podłogowych najlepszym wyborem będą kamienie naturalne, takie jak granit, piaskowiec lub łupek, które zapewniają dobrą przyczepność w czasie chodzenia.

Instalacja podłogi w salonie

Jeśli chodzi o salon, wybór jest bardzo szeroki – od płytek ceramicznych po kamień naturalny. Terakota, włoski marmur i gres, są jednymi z chętniej wybieranych materiałów podłogowych, z kolei designerski i teksturowany marmur najlepiej sprawdzi się w dużym i przestronnym salonie. Małe wnętrze można ozdobić płytkami z terakoty.

Opracowanie:

Usługi Budowlane Janusz Lesiak

Brzeźnica , Leszczynowa 17

  • tel. 513 632 330

Podziel się