Materiał Partnera Jak wybrać dobrego dostawcę betonu?

Jak wybrać dobrego dostawcę betonu?

Od jakości betonu zależy jego wytrzymałość. Jest ona niezwykle ważna, gdyż beton towarowy wykorzystuje się do konstrukcji nośnych budynków, stropów czy fundamentów. Nie ma tu zatem miejsca na ustępstwa w zakresie właściwości zastosowanego wyrobu. Aby zamówiony beton charakteryzował się odpowiednią jakością, należy wybrać dobrego dostawcę. Co brać pod uwagę przy wyborze betoniarni i jak ocenić jakość oferowanego betonu?

W poszukiwaniu dostawcy najlepiej zacząć od betoniarni położonych w najbliższej okolicy placu budowy. Jest to najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie. Transport betonu na dużą odległość mógłby dodatkowo spowodować rozdzielenie się składników mieszanki i pogorszenie jej właściwości. Lokalizacja nie może być jednak jedynym i najważniejszym aspektem branym pod uwagę. Należy ocenić również jakość oferowanego surowca oraz oczywiście porównać ceny.

Kwestia ceny

Teoretycznie beton określonej klasy powinien zawsze mieć ten sam skład i jednakowe właściwości. W praktyce każda betoniarnia ma własne receptury i oferowane wyroby mogą różnić się między sobą. Zawartość składników produkcyjnych takich jak cement, kruszywo, domieszki oraz woda ma wpływ na koszt produkcji i na cenę mieszanki. Przy zakupie nie należy kierować się więc wyłącznie kosztami. Powinniśmy skupić się na wyborze dostawcy, który oferuje najniższą cenę za dobrej jakości beton.

Jakość betonu

By wstępnie zweryfikować danego producenta, należy sprawdzić, czy betoniarnia posiada certyfikat wystawiony Instytutu Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu. Dobrze jeśli dostawca może też okazać deklarację poświadczającą zgodność wyrobu z Polską Normą. Informacje na temat klasy betonu, zastosowanych domieszek, ilości dostarczonego wyrobu można dodatkowo zweryfikować w dokumencie wydania wewnątrzusznego podczas odbioru dostawy na placu budowy.
Jak informuje technolog betoniarni Mag - Bet Begier, jakość mieszanki zależna jest od zastosowanego cementu, rodzaju kruszywa oraz obecności domieszek. Cement powinien pochodzić z cementowni i nie powinien być mieszany z popiołami na terenie betoniarni. Kruszywo winno mieć możliwie jak największe ziarna przy jak najmniejszej jamistości. Zawartość domieszek poprawia zaś właściwości betonu. Producenci stosują są mieszanki uplastyczniające, poprawiające wiązanie czy np. przyspieszające twardnienie.
Skład mieszanki możemy zweryfikować, zlecając jej badanie, jednak należy pamiętać, iż wiąże się to z kosztami. Z pewnością warto zaś sprawdzić niezbędne dokumenty potwierdzające jakość wyrobu oraz w następnej kolejności kierować się lokalizacją wytwórni i oferowanymi cenami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas