Materiał Partnera Jak ułożyć idealnie kostkę brukową? Praktyczny poradnik

Jak ułożyć idealnie kostkę brukową? Praktyczny poradnik

Kostka brukowa to w ostatnich latach najpopularniejszy sposób na wykończenie podwórek, podjazdów, a nawet wewnętrznych dróg. Dzięki temu miejsce wygląda estetycznie. To tego kostka brukowa jest bardzo trwała i odporna na zniszczenia. Jak wygląda układanie kostki brukowej?

Wybór materiałów

Wydaje się, ułożenie kostki jest bardzo proste. Wystarczy jedynie udać się do sklepu budowlanego, wybrać najładniejszą kostkę, a następnie wyłożyć ją w wybranym miejscu i gotowe. Oprócz kostki jednak należy wybrać także:

 • Warstwę odsączającą
 • Podbudowę z cementu lub kruszywa
 • Podsypkę z piasku lub kruszywa

Kostka jest dopiero warstwą wierzchnią. Nie jest to jednak warstwa jednolita i pomiędzy szczelinami musi znajdować się drobny piasek.

Oprócz materiałów typowo budowlanych warto też zwrócić uwagę na kolory i wzory kostki brukowej. Obecnie jest ich bardzo wiele. Od tradycyjnych prostokątów i kwadratów po fale i koła, które wyróżniają brukowane miejsce.

Układanie kostki – etapy

Początek układania kostki nie ma nic wspólnego z pracami w terenie. Należy zaprojektować miejsce, na którym będzie ułożona kostka. Należy zwrócić uwagę na:

 • Szerokość i długość (najlepiej, aby była to wielokrotność wielkości kostki
 • Łuki i inne załamania
 • Spadki

Dopiero po sprawdzeniu terenu pod nawierzchnię można przystąpić do pracy. Dalsze prace składają się z kilku etapów:

 • Korytowanie – wykopanie ziemi w miejscu, gdzie kostka będzie układana. Wykop nie powinien być głębszy, niż 25 cm
 • Podbudowa z kruszywa – należy wysypać warstwę kruszywa, a następnie ją ugnieść ubijarką.
 • Podbudowa z piasku – na podbudowę należy wysypać warstwę piasku (często razem z cementem)
 • Wyrównanie podkładu – zanim ułożymy kostkę, warstwa podkładu powinna być idealnie równa. Wyrównanie odbywa się za pomocą szablonu, np.: deski

Dopiero ostatnim etapem jest układanie kostki. Należy to robić stojąc już na ułożonej części.

Układanie kostki brukowej cena

Jak możemy zauważyć, układanie kostki może być nieco skomplikowane. Wiele osób decyduje się na samodzielne układanie, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów. Te jednak i tak się pojawiają – konieczne jest bowiem wynajem ubijarki. Jeżeli jednak nie wykonamy pracy prawidłowo, np. nie zastosujemy wszystkich koniecznych warstw konieczne będą poprawki i kolejne koszty.

Dlatego wiele osób decyduje się na wynajęcie firmy układającej kostkę, jak np.: Em-Bruk Emil Pierzak. Ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną? To może wiązać się z nieco wyższymi kosztami, ale możemy mieć pewność, że praca zostanie wykonana w fachowy sposób. Nie będziemy też musieli się martwić o to, że któryś z etapów zostanie pominięte. Pracownicy formy mogą także doradzać, np. Jaki materiał wybrać lub jak zaprojektować przestrzeń, na której będzie ułożona kostka.

Opracowanie:

Układanie kostki brukowej Em-Bruk Emil Pierzak

Drochów Dolny , Wspólna 18

 • tel. 731 754 512

Podziel się