Materiał Partnera Jak układać glazurę?

Jak układać glazurę?

Układanie płytek na ścianie to duże wyzwanie. Aby efekt był zadowalający, potrzebna jest dokładność i precyzja. Glazura na ścianach jest praktyczna, bo łatwo usuwa się z niej wszelkie zabrudzenia. Coraz częściej pojawia się również w innych pomieszczeniach, poza kuchnią i łazienką. Spotkać ją można w korytarzu, a nawet salonie. Wszystko za sprawą jej licznych wzorów, kolorów i praktyczności w użytkowaniu.

Dlaczego glazura?

Wykańczanie glazurą jest dobrym pomysłem, bo zmniejsza ryzyko niezadowolenia z efektu końcowego. Nie jest trudna w układaniu, a można je nawet uprościć, stosując wersję z siatką, która pomoże umiejscowić kafelki równo. Warto wiedzieć, że im większe są płytki, tym mniej problemu sprawia ich układanie. Glazura jest delikatnym materiałem, dlatego jej docinanie trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie. Silny nacisk mógłby ją złamać. Wyróżnia ją bogactwo oferty, pozwalające na dużą dowolność. Dotyczy ono zarówno barw, wielkości i kształtów, jak i śliskości lub matowości struktury.

Przygotowanie podłoża

Pracę powinno się rozpocząć od układania ścian, a nie podłóg. Warto wziąć pod uwagę, że trzeba zostawić odrobinę miejsca na te drugie, aby po ułożeniu płytki stykały się ze sobą. Obszar pracy powinno się odkurzyć przed gruntowaniem, aby było bardziej skuteczne. W strefach mokrych warto użyć izolacji podpłytkowej, która zapewni zwiększenie trwałości. Na tak przygotowaną ścianę można nanieść klej, który trzeba równomiernie rozłożyć przy pomocy szpachli zębatej. Różne rodzaje kleju stosuje się ze względu na materiał i wielkość płytek. Dobrze byłoby wyznaczyć linie, na których będzie można się oprzeć podczas układania. Firma Jędrzej-Bud oferuje kompleksowe usługi wykańczania wnętrz. Doświadczeni fachowcy szybko i dokładnie przygotują podłoże i ułożą glazurę.

Układanie płytek

Jeśli płytki mają wzór, warto rozłożyć go na sucho, aby nie popełnić błędów w układaniu. Dobrze jest też wcześniej ustalić, które płytki będą wymagały przycięcia, aby potem nie okazało się, że miejsce to wypadnie na samym środku. Najestetyczniej przycięcia wyglądają w łączeniach ze ścianami i podłogami. Przez cały czas trwania pracy, powinno się używać poziomicy do kontrolowania, czy nie ma żadnych nierówności. Im wcześniej zauważona zostanie krzywizna lub wgłębienie, tym łatwiej będzie ją wyrównać. Ułożone kafelki należy wyfugować po wyschnięciu kleju. Materiał spajający wciera się w szczeliny, a gdy stanie się matowy, przeciera wilgotną gąbką. Przecieranie powinno się wykonywać kilkukrotnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas