Materiał Partnera Co warto wiedzieć na temat domowej instalacji elektrycznej?

Co warto wiedzieć na temat domowej instalacji elektrycznej?

Podczas budowy domu oraz przeprowadzania w nim remontu, istotne jest odpowiednie zaplanowanie poszczególnych instalacji, biegnących wewnątrz budynku. Jedną z nich, z którą mamy do czynienia każdego dnia, jest domowa instalacja elektryczna. Przyjrzyjmy się bliżej, z czego się ona składa oraz sprawdźmy, o czym warto pamiętać na etapie jej projektowania.

Czym jest domowa instalacja elektryczna?

Poprowadzona w domu instalacja elektryczna to sieć niskiego napięcia, która stanowi układ poprowadzonych w budynku przewodów oraz sprzętu elektroinstalacyjnego. Jej zadaniem jest dostarczanie energii elektrycznej do poszczególnych odbiorników, podłączonych do sieci. Cechą charakterystyczną niskonapięciowej instalacji elektrycznej jest przede wszystkim napięcie znamionowe do 1000 V prądu zmiennego i do 1500 V prądu stałego.

Choć potocznie poprzez instalację elektryczną niejednokrotnie rozumie się ułożone na stałe przewody elektryczne, w rzeczywistości instalacja taka w budynku mieszkalnym stanowi układ zasilania, zbudowany z wielu elementów. Wymienić wśród nich należy przyłącze i złącze kablowe, piony z liniami zasilającymi, tablicę rozdzielczą, a także instalację odbiorczą wraz z odpowiednią liczbą obwodów. W jej skład wchodzą także rezerwowa źródła energii elektrycznej - baterie akumulatorowe, zespoły prądotwórcze, czy też urządzenia bezprzerwowego zasilania (czyli tzw. UPS).

O czym warto pamiętać, projektując domową instalację elektryczną?

Jedną z kwestii, które warto rozważyć na etapie projektowania, jest odpowiednia liczba gniazdek w każdym pomieszczeniu, a tym samym w każdym obwodzie elektrycznym. Warto mieć na uwadze fakt, jakie urządzenia zamierzamy przyłączać do konkretnych obwodów. Urządzenia zabezpieczające nasz dom, jak systemy antywłamaniowe, a także sprzęty, pobierające dużą ilość energii elektrycznej (jak choćby piekarnik), powinny posiadać odrębne obwody elektryczne. Dzięki temu usterka jednego obwodu nie wpływa na funkcjonowanie całej sieci lub kluczowych jej części. O odpowiednie zaplanowanie liczby obwodów powinien zadbać elektryk, należy także pamiętać o tym, że jeden obwód powinien posiadać do 10 gniazd.

Istotną kwestią jest także odpowiedni dobór kabli. Mówiąc wprost – przekroje przewodów powinny być dobrane do przeznaczenia poszczególnych obwodów w sieci. Obwód przeznaczony do oświetlenia mieszkania, zgodnie z normami powinny mieć przewody o średnicy 1,5 mm. Dwumilimetrową średnicę stosuje się w przewodach do gniazd elektrycznych ogólnego przeznaczenia, z kolei kable o średnicy 2,5 mm powinny znaleźć zastosowanie przy budowie innych obwodów. Stosuje się je wtedy, gdy moc znamionowa podłączonych do obwodu urządzeń jednofazowych przekracza 2 kilowaty.

Kto powinien dokonać przeglądu instalacji elektrycznej?

Istotne są nie tylko regularne naprawy i konserwacja instalacji elektrycznej, ale też profilaktyczny przegląd, pozwalający upewnić się, że wszystko jest w porządku. Zamiast sprawdzać domową instalację samodzielnie, o wiele lepiej powierzyć to zadanie ekspertom od elektryki. Przykładowo w Bydgoszczy warto zwrócić się do firmy Eltromex. W jej ofercie znajdziemy nie tylko instalacje elektryczne, ale także oświetleniowe, odgromowe i światłowodowe. Co więcej, wykonuje ona pomiary instalacji elektrycznych, świadczy również wykonawstwo przemysłowych instalacji elektroenergetycznych. Zwieńczenie oferty przedsiębiorstwa stanowi budowa linii napowietrznych, linii kablowych SN oraz NN, a także budowa i eksploatacja stacji transformatorowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas