Materiał Partnera Jak przebiega układanie kostki brukowej?

Jak przebiega układanie kostki brukowej?

Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów używanych do pokrycia terenu. Stosuje się ją do układania chodników, zarówno miejskich, jak i tych na prywatnych posesjach. Swoją popularność zawdzięcza walorom estetycznym, a także wytrzymałości i odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Na jakie etapy dzieli się proces układania kostki brukowej i o czym należy pamiętać, aby chodnik i podjazd jak najlepiej spełniały swoje funkcje?

Pierwsze prace brukarskie na działce

Pierwszym etapem są prace ziemne. Polegają na przygotowaniu wykopów pod kostkę. Ich głębokość jest zależna od obciążenia, na jakie podłoże będzie narażone. W przypadku chodników powinna wynosić 15 do 20 cm, a dla bardziej obciążonych fragmentów – na przykład parkingów – nawet 50 cm. Najczęściej zajmuje się tym zadaniem firma brukarska oferująca usługi ziemne.

Układanie kostki granitowej, brukowej – na początek krawężniki

Gdy wykopy są już gotowe, nadchodzi czas na montaż krawężników.  W przypadku chodnika i ścieżki, na przykład wokół domu, wystarczające będą krawężniki chodnikowe. Odpowiednie ich zamontowanie przed rozpoczęciem układania kostki ułatwi dalsze prace z zakresu brukarskich usług. Krawężniki powinny również zostać umieszczone nieco powyżej gruntu wokół. Dzięki temu kostka nie zostanie zabrudzona ziemią nanoszoną przez spływającą wodę.

Profesjonalne prace brukarskie – utwardzanie terenu pod kostkę

Następnym etapem jest przygotowanie podbudowy. Powinna bym tym solidniejsza, im mocniejsze siły będą oddziaływać na gotowy chodnik. Utwardzanie terenu pod kostkę brukową polega na usunięciu z wykopu humusu, a następnie, za pomocą glebogryzarki, rozdrobnieniu gruntu. Kolejny krok to  zagęszczanie. Następnie należy przygotować warstwę z cementu i wilgotnego piasku. Składniki powinny zostać zmieszane na głębokość około 15 cm.

Do utwardzania terenu najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę brukarską. Perfekt-bud Cezary Wroniewicz w ofercie ma szeroki zakres usług brukarskich:

  • układanie kostki parkingowej, brukowej, granitowej,

  • układanie płyt tarasowych,

  • artystyczne układanie kamienia,

  • utwardzanie nawierzchni, niwelowanie terenu.

Brukarz układa kostkę, czyli etap przedostatni

Nadszedł czas na ułożenie kostki na odpowiednio przygotowanym podłożu – tym zajmują się brukarze. Trzeba pamiętać, że elementy powinny ściśle do siebie przylegać. Po ułożeniu chodnika dobra firma brukarska zadba o odpowiednie dociśnięcie kostek do podłoża odpowiednim urządzeniem. Następnie należy posypać nawierzchnię piaskiem, który, dostając się pomiędzy kostki, dodatkowo je klinuje.

Podziel się