Materiał Partnera Jak prawidłowo układać kostkę brukową? Zasady postępowania

Jak prawidłowo układać kostkę brukową? Zasady postępowania

Kostka brukowa to materiał, który doskonale nadaje się do wyłożenia ścieżki w ogródku albo przygotowanie miejsca na basen rozkładany. Układanie jej nie jest trudne, ale przygotowania i faktyczna praca mogą zająć sporo czasu. Dlatego tego typu czynności najlepiej przeprowadzać, kiedy prognoza nie zapowiada deszczu, ma być ciepło i ma się wystarczająco dużo wolnego czasu, aby na poważnie się tym zająć.

Co będzie niezbędne do położenia kostki brukowej?

Ważnym elementem jest sama kostka. Jej rodzaj powinien być dobrany pod podłoże, na którym ma być układana, sposób jej użytkowania i oczekiwany efekt. Poza nią przydadzą się także praktyczne narzędzia. Zaliczają się do nich:

  • szpadel, który posłuży do wykopania miejsca na kostkę,
  • taczki, które ułatwią wywóz ziemi z terenu budowy,
  • przyrządy pomiarowe do wyznaczania trasy ścieżki wyłożonej kostką,
  • ręczny ubijak do ziemi,
  • pręty albo rurki, które pomogą ustalić trasę ścieżki.

Kostka brukowa wymaga właściwego przygotowania powierzchni. Dlatego dysponowanie odpowiednimi narzędziami znacznie ułatwia cały proces i sprawia, że efekt prezentuje się bez zarzutu.

Układanie kostki krok po kroku

Pierwszym krokiem jest zawsze ustalanie, gdzie ma przebiegać ścieżka wykładana kostką. Od tego będzie zależeć, ile materiału się zakupi oraz ile potrwają wszystkie prace. Po ustaleniu pasującej trasy należy:

  • przygotować koryto, czyli usunąć wierzchnią warstwę ziemi ścieżki szpadlem,
  • osadzić krawężniki, które będą wyznaczać końce kostki i utrzymają ją w jednej pozycji,
  • przygotować podkład pod kostkę, czyli ułożyć warstwę piasku na ziemi i dokładnie ją wyrównać – można zrobić to grabiami albo ręcznym ubijakiem,
  • ułożyć kostkę – to czasochłonny i męczący proces, ale trzeba podejść do niego ze starannością,
  • uzupełnić piaskiem przerwy między kostką, odkładnie wprowadzając go we wszystkie miejsca tak, aby nie przemieszczała się ona.

W opisany wyżej sposób kładą kostkę fachowcy i osoby, które samodzielnie chcą zmienić wygląd swojego ogrodu. Specjaliści z hurtowni Business Beskid Sp. Z O.O. przypominają, że szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne wyrównanie podkładu, na którym ma zostać ułożony materiał. W przeciwnym razie kostka będzie wybrzuszona, co nie tylko nada jej nieestetyczny wygląd, ale utrudni poruszanie się po niej. Sumienne uzupełnienie piaskiem przerw między ułożonym materiałem też jest niezwykle ważne. Im mniej go będzie, tym bardziej kostka będzie się poruszała, a z czasem może zacząć wypadać. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnego kroku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas