Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo mierzyć okna?

Jak prawidłowo mierzyć okna?

Wykonanie prawidłowego pomiaru okna jest konieczne zarówno podczas montażu nowej stolarki okiennej, jak i w przypadku chęci wymiany starych okien na nowe. Przeprowadzenie pomiarów umożliwia dobranie idealnej wielkości okien oraz określenie kosztu ich wykonania i wstawienia. Zasady pomiaru okien są precyzyjnie określone i takie same są stosowane przez wszystkich producentów okien. W artykule dokładnie tłumaczymy, w jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary okien w nowych budynkach, a w jaki w przypadku starych, podczas wymiany okien na nowe.

Kto powinien wykonywać pomiary okien?

Pomiary okien są wykonywane przez specjalistów po przyjęciu zamówienia na nową stolarkę okienną. Dotyczy to zarówno zamówień montażu, jak i wymiany starych okien na nowe. Przygotowanie dokładnie takich okien, jakie w danym przypadku będą w stanie najlepiej spełniać powierzone im zadania, jest możliwe tylko po wcześniejszym wykonaniu precyzyjnych pomiarów otworów okiennych. Celem wykonania pomiarów jest dobranie takich okien, które będą mogły być idealnie ustawione i wypoziomowane. Dzięki temu wykonane później dla klienta okna będą zapewniały jeszcze lepszą izolację termiczną i akustyczną, a pod wpływem zmieniających się temperatury i wilgotności powietrza będą właściwie pracować i się rozszerzać. O znaczenie wykonania dokładnych pomiarów okien zapytaliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z firmy BROS w Buku pod Poznaniem. Powiedział nam, że:

Ważnym zadaniem podczas wykonywania pomiarów okien jest m.in. to, żeby uzyskać dane, pozwalające zachować odpowiednią szerokość luzu między ścianą a oknem. Wartość ta powinna zależeć m.in. od materiału, z jakiego zostaną wykonane okna, od koloru zastosowanej stolarki, od jej wielkości, a w niektórych przypadkach także od tego, jak duże w ciągu dnia w danym miejscu jest nasłonecznienie. Pod wpływem słońca profile okienne z czasem mogą się bowiem zacząć rozszerzać.

W jaki sposób wykonywane są pomiary okien w budynkach w stanie surowym?

W budynkach, które są w stanie surowym i nie ma w nich jeszcze zamontowanej stolarki okiennej, wykonanie pomiarów okien jest najłatwiejsze. W tym celu wystarczy tylko dokonanie dokładnych pomiarów otworów okiennych. Później na ich podstawie produkowane są okna. Żeby na pewno były idealnie dobrane, okno PCV lub drewniane powinno być o około 3 cm węższe i 6 cm niższe od otworu okiennego. Dzięki temu po bokach okna będzie można zachować po około 1,5 cm luzu, który pozwoli prawidłowo osadzić stolarkę i umieścić między nią a ścianą piankę montażową. Większa przerwa u dołu okna pozwoli z kolei na swobodne osadzenie parapetu wewnętrznego.

Pomiar pojedynczego i podwójnego okna przy wymianie

Nieco trudniejsze zadanie jest w przypadku wymiany starych okien na nowe. W tym przypadku dokonuje się pomiaru otworu zewnętrznego. Do otrzymanych wyników w przypadku okien podwójnych dodaje się 10 cm szerokości i 5 cm wysokości, natomiast w przypadku okien pojedynczych po od 1,5 do 5 cm. Takie dane umożliwią zamontowanie przygotowanej ramy okiennej za zewnętrznym murem, dzięki czemu możliwe będzie też nieco powiększenie powierzchni przeszklenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas