Materiał Partnera Jakie okna do domu? Przegląd rozwiązań

Jakie okna do domu? Przegląd rozwiązań

Okna w domach wpuszczają do wnętrz światło dzienne, ale też powinny chronić budynek przed utratą ciepła. Ponadto, okna mają ogromny wpływ na wygląd domu z zewnątrz oraz są elementem dekoracyjnym wnętrz. Do wyboru jest wiele rodzajów okien, różniących się materiałem użytym do produkcji, sposobem wykończenia oraz oczywiście kształtami. Jakie rozwiązania dokładnie oferują producenci okien?

Podział okien ze względu na materiał wykonania

Okna montowane w domach dostępne są w kilku wariantach. Do ich produkcji wykorzystuje się takie materiały jak plastik, drewno oraz aluminium. Okna plastikowe inaczej zwane PVC produkowane są z polichlorku winylu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz co jest bardzo istotne, dobrą izolacją cieplną. Ponadto występują w wielu wersjach kolorystycznych i są łatwe w utrzymaniu czystości. Wymagają jednak odpowiedniej regulacji. Z kolei okna drewniane są bardzo elastyczne i nie odkształcają się, czyli nie wymagają regulacji. Wykonuje się je z drewna klejonego warstwowo. Decydując się na piękno drewna należy pamiętać, że okna tego rodzaju muszą być raz na kilka lat gruntownie oczyszczone i zregenerowane. Ostatnim rodzajem okien są okna aluminiowe. Ich cechą wyróżniającą jest duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Jednak porównując je do modeli plastikowych i drewnianych, wypadają gorzej pod względem izolacji cieplnej.

Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania

Okna można również podzielić ze względu na sposób ich otwierania. Mechanizm otwierania należy uzależnić od rodzaju pomieszczenia i jego funkcjonalności. Do wyboru mamy okna rozwierane, czyli te, które można otworzyć na oścież, okna uchylne z możliwością otworzenia tylko górnej części tworząc niewielką szczeliną oraz okna odchylne, których mechanizm otwierania jest podobny do okien uchylnych, z tą różnicą, że okna otwiera się dołem z możliwością regulacji wielkości szczeliny. Oczywiście do dyspozycji są też okna łączące możliwość uchylania oraz otwierania na oścież. Innym rodzajem okien, rzadziej wykorzystywanych w domach są okna przesuwne.

Wielkość i kształt okien

Okna montowane w budynkach mogą posiadać standardowy kształt prostokątny bądź kwadratowy, ale też być nieco bardziej finezyjne. Ponadto okna mogą posiadać odmienne rozmiary, czy też być wyposażone w ozdobne ramy między szybami. Szeroką ofertę różnorodnych okien znajdziemy między innymi w Handbud. Warto też pamiętać, że w przypadku chęci posiadania wyjątkowych okien o niestandardowych kształtach, możliwa jest produkcja ram i szyb okiennych na specjalne zamówienie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas