Artykuł sponsorowany Jak powinna wyglądać właściwa kolejność wykonywania prac wykończeniowych?

Jak powinna wyglądać właściwa kolejność wykonywania prac wykończeniowych?

Prace wykończeniowe są ostatnim etapem – oprócz meblowania – przez który musisz przebrnąć podczas budowy własnego domu. Powinny być wykonywane w określonej kolejności, aby zachować nie tylko funkcjonalność, ale również odpowiednią estetykę pracy i efekt wizualny. W jaki sposób ustalić określony plan wykonywania zadań, aby uniknąć pomyłek i nieprzyjemnych niespodzianek?

Kolejność wykonywania prac wykończeniowych

Po zakończeniu budowy, stan domu jest określony jako surowy i wymaga przeprowadzenia odpowiednich czynności, które we właściwy sposób przygotują go do użytkowania przez domowników. Kolejność wykonywania prac wykończeniowych musi prezentować się następująco:

  1. Planowanie prac – na tym etapie musisz wiedzieć, jakiego efektu oczekujesz i które materiały budowlane Cię interesują. Każde pomieszczenie trzeba przeanalizować pod kątem instalacji oraz docelowego wyglądu.
  2. Prace instalacyjne – prace wykończeniowe zawsze rozpoczyna się od założenia instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wszystkich przewodów podtynkowych. W ten sposób będą one niewidoczne po zakończeniu wszystkich czynności.
  3. Tynkowanie ścian – warunkiem tynkowania jest temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza oraz w miarę niska wilgotność powietrza. Proces rozpoczyna się od sufitu, a dopiero w drugiej kolejności tynkuje się ściany. Należy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie dosuszać sztucznie masy tynkowej, gdyż w procesie zbyt szybkiego przesychania może zacząć pękać.
  4. Izolacja podług i instalacja C.O. – w przypadku ogrzewania podłogowego, proces ten przebiega jednocześnie. Podłogi izoluje się za pomocą folii oraz warstwy styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej.
  5. Podkład podłogowy i wyrównanie – może być suchy lub w formie tradycyjnej zaprawy. Jeśli podłoga jest nierówna, najczęściej stosuje się wylewki samopoziomujące.
  6. Płytki ceramiczne – kładzie się je przed malowaniem, w przeciwieństwie do paneli i innych tego typu form.
  7. Malowanie – jeśli powierzchnie są poryte płytkami, należy przykryć je folią ochronną, aby uniknąć niepotrzebnego zabrudzenia. Malowanie dotyczy zarówno ścian, jak i sufitów.
  8. Układanie posadzek – panele, parkiet i wykładziny układa się dopiero po malowaniu.
  9. Montaż drzwi wewnętrznych.
  10. Biały montaż – jeszcze przed meblowaniem konieczne jest zainstalowanie baterii oraz urządzeń sanitarnych, takich jak prysznice, wanny, toalety itd.

Jak uniknąć pomyłek?

Żeby nie pominąć żadnego z istotnych etapów, najlepiej wybrać firmę wykończeniową, która zajmuje się wykonywaniem wszystkich wymienionych usług. W ten sposób planowaniem prac zajmą się profesjonaliści i nie będziesz musiał martwić się o to, że któryś z etapów zostanie pominięty lub wykonany zbyt szybko. W Małopolsce polecaną firmą budowlaną, która świadczy kompleksowe usługi w zakresie wykończenia i remontów jest Complex-House. Ekipa posiada nie tylko profesjonalne sprzęty, ale również doświadczenie oraz odpowiednie kwalifikacje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas